Wybór mieszkania – z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Decyzja dotycząca zakupu własnego mieszkania to dla zdecydowanej większości społeczeństwa jeden z najważniejszych momentów w życiu. W tej sytuacji bardzo często pojawia się dylemat dotyczący wyboru odpowiedniego lokalu. Wiele osób zastanawia się, czy powinno być ono z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Czy różnią się te dwie formy i na co zwrócić uwagę podczas wyboru mieszkania?

Jakie czynniki warto uwzględnić podczas wyboru mieszkania?

Każdy, kto decyduje się na własne mieszkanie, staje przed bardzo ważnym wyborem. Musi podjąć decyzję, czy będzie to lokal z rynku pierwotnego, czy wtórnego. To zależy przede wszystkim od:

  • możliwości finansowych, 
  • terminu, w którym chce się wprowadzić na mieszkanie, 
  • lokalizacji,
  • metrażu.

W przypadku tak zwanego rynku pierwotnego nabywca kupuje nowe i nieużywane wcześniej mieszkanie. W zależności od terminu inwestycji cena za metr kwadratowy może być niższa lub wyższa. Budowy, które dopiero są w planie lub niedawno się rozpoczęły, są zdecydowanie mniejszym wydatkiem. Jeżeli kupującemu nie zależy na czasie, może zdecydować się na tę formę inwestycji. Wówczas jednak powinien liczyć się z faktem, że na odebranie mieszkania może czekać od roku do nawet kilku lat. Najczęściej mieszkania z rynku pierwotnego oferowane są w tak zwanym stanie deweloperskim – wówczas całe wykończenie leży po stronie nabywcy. Coraz częściej jednak deweloperzy oferujący nowe mieszkania proponują klientom możliwość zaprojektowania oraz wykończenia lokalu do pewnego standardu. Wówczas można liczyć na wykonanie ścian, podłóg, montażu drzwi, czy nawet kuchni i łazienki. 

Czy opłaca się inwestować w nieruchomość z rynku wtórnego?

Specjalista z firmy Kasiński Investment sp.z o.o. zauważa:

Bardzo często rynek wtórny określa się również mianem rynku mieszkań używanych. W większości przypadków są to lokale wykończone oraz wyposażone, zazwyczaj jednak wymagają odświeżenia, a nawet generalnego remontu. To generuje dodatkowe koszta. Ponadto nigdy nie wiadomo, co podczas takiego odświeżenia będzie wymagało wymiany.

Wybierając mieszkanie, należy pamiętać o doliczeniu do jego ceny ewentualnych kosztów związanych ze zmianami, jakie zostaną do niego wprowadzone. Te w zależności od standardu mogą wynosić od 10 do nawet 50% kwoty wydanej za zakup lokalu. Przed zakupem nieruchomości z rynku wtórnego, warto dobrze zastanowić się, czy będzie to trafiona inwestycja.

Rynek pierwotny czy wtórny – co wybrać?

Decyzja o wyborze mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego jest kwestią indywidualną. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego największym problemem jest długi czas oczekiwania na oddanie mieszkania oraz na późniejsze wykończenie wnętrza. Dodatkowo nowe mieszkania powstają zazwyczaj w słabo rozwiniętych częściach miast – to powoduje pewne ograniczenia w dostępie do komunikacji, czy lokali usługowych. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego można liczyć na dobrą lokalizację. Jednak te mieszkania bardzo często znajdują się w starych obiektach i konieczne jest wykonanie remontu.

śr. ocena 0 / głosów 0