Własna księgowość czy usługi biura księgowego?

Każda firma, niezależnie od swojego obszaru działalności ani wielkości, zobowiązana jest do prowadzenie ksiąg rachunkowych, w których zapisywana będzie ich historia finansowa. Duże korporacje najczęściej zatrudniają w tym celu własne zespoły księgowych, jednak mniejszych firm najczęściej nie stać na takie rozwiązanie. Dlatego mają one do wyboru samodzielnie prowadzenie księgowości lub zatrudnienie do tego zadania profesjonalnego biura rachunkowego. Która z tych opcji jest bardziej opłacalna?

Prowadzenie ksiąg na własną rękę

To rozwiązanie bardzo często wybierane jest przez właścicieli jednoosobowych firm, przedstawicieli wolnych zawodów, freelancerów, artystów – rzadziej decydują się na nie firmy zatrudniające kilka osób. Chcąc maksymalnie ograniczyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej samodzielni przedsiębiorcy zabierają księgowość do domu i zajmują się nią po godzinach. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że taka opcja przynosi znaczne oszczędności, warto jednak przyjrzeć się również jej minusom:

  • Strata czasu – prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga sporo czasu i energii, które można poświęcić na pracę i mnożenie kapitału.
  • Konieczna znajomość przepisów – Ordynacja podatkowa zmienia się niezwykle często – wyjaśnia przedstawiciel Kancelarii Księgowo-Podatkowej K&K Żeby móc sprawnie zajmować się księgowością należy być obeznanym z aktualnymi przepisami. To oznacza konieczność ciągłego dokształcania się w tej materii, co ponownie oznacza stratę czasu, który można wykorzystać do rozwijania firmy.
  • Wysoka odpowiedzialność – prowadzenie księgowości wymaga, poza znajomością przepisów i procesów administracyjnych, również bardzo dużej dokładności, ponieważ nawet najmniejsze nieścisłości mogą prowadzić do dużych konsekwencji prawnych i finansowych. Jeśli zajmujemy się tym po godzinach pracy, bardzo łatwo popełnić błąd.

Zatrudnienie zewnętrznego biura rachunkowego

Zlecenie księgowości profesjonalnego biuru księgowemu jest dokładnym przeciwieństwem prowadzenia księgowości na własną rękę. Rozwiązanie to jest polecane przede wszystkim firmom średnim i małym, zatrudniającym kilku pracowników. Wiąże się to z pewnymi opłatami, jednak są one i tak znacznie niższe niż zatrudnienie własnego księgowego, płacimy bowiem jedynie za wykonaną usługę, nie zaś za pełen czas pracy księgowego. W zamian zyskujemy profesjonalną pomoc wykształconych i bardzo skrupulatnych specjalistów z dziedziny podatków – nie musimy martwić się znajomością przepisów oraz procedur, oszczędzamy czas swój oraz naszych podwładnych i możemy skupić się przede wszystkim na rozwijanie własnego biznesu.

Jak widać, zarówno prowadzenia własnej księgowości, jak i korzystanie z usług biur księgowych ma swoje plusy i minusy. To, którą z tych opcji wybierzemy powinno być uzależnione zatem głównie od naszych indywidualnych preferencji oraz rodzaju prowadzonej przez nas działalności.