Właściwości kąpieli świerkowych

Kąpiel to doskonały sposób na relaks i odprężenie po ciężkim dniu, jednak nie każdy wie, że kąpiele należą do najważniejszych zabiegów, wykonywanych w ramach przyrodolecznictwa. Uzdrowiska, posiadające możliwość korzystania ze źródeł wód mineralnych, przygotowują dla swoich gości rozmaite kąpiele, które nie tylko poprawiają nastrój, ale także wykazują wspaniałe właściwości lecznicze.

kapiel-swierkowa

Natura jest najbogatszym źródłem substancji niezbędnych dla dobrego samopoczucia i kondycji fizycznej człowieka, dlatego zawsze warto korzystać z tego, co ma nam do zaoferowania. W Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa znajdziemy szeroką propozycję kąpieli leczniczych na bazie występujących lokalnie wód mineralnych. Oprócz unikalnych kąpieli radonowych, goście często wykazują zainteresowanie kąpielami borowinowymi, ozonowymi, czy właśnie kąpielami świerkowymi.

Właściwości wywaru z kory świerkowej

Do przygotowania kąpieli świerkowej wykorzystuje się specjalny wywar z kory świerkowej, sporządzony na bazie krystalicznie czystych wód mineralnych z miejscowych źródeł. Naturalne olejki eteryczne ze świerku, dzięki obecności pinenu, kadinenu oraz felandrenu, wykazują szereg zbawiennych dla człowieka właściwości.

Wymienione składniki wywaru ze świerku wykazują działanie wykrztuśne, przeciwbakteryjne, regenerujące i pobudzające. Ponadto, olejek eteryczny ze świerku rozgrzewa i działa ściągająco na skórę. Oznacza to, że można z powodzeniem wykorzystywać go do kąpieli wspomagających terapię najrozmaitszych schorzeń.

Dobroczynne właściwości kąpieli świerkowych

Oprócz wymienionych wcześniej terpenów o właściwościach farmakologicznych, wywar ze świerku jest niezwykle bogaty w kwasy organiczne, substancje goryczkowe oraz witaminy C i K. Tak urozmaicony zestaw naturalnych substancji czynnych sprawia, że kąpiel świerkowa to doskonała propozycja zarówno dla osób szukających sposobu na relaks i wzmocnienie organizmu, jak i dla tych, którzy borykają się z konkretnymi problemami zdrowotnymi.

Korzyści z kąpieli świerkowej z pewnością odczują osoby zmagające się z przeziębieniem, zwłaszcza gdy towarzyszy mu silny nieżyt dróg oddechowych. Wywar ze świerka działa wykrztuśnie, rozgrzewająco i napotnie, dzięki czemu taka kąpiel może przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.

Ponieważ świerk wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, kąpiel z jego wywarem zaleca się także osobom cierpiącym na choroby reumatyczne i inne schorzenia układu ruchowego. W przypadku rekonwalescencji pourazowej, kąpiel świerkowa przyspiesza rehabilitację, ponieważ poprawiając krążenie, ułatwia dopływ substancji odżywczych do uszkodzonego miejsca.

Kąpiele świerkowe to oczywiście świetna propozycja dla osób, które cierpią z powodu problemów skórnych. Przeciwbakteryjne i ściągające działanie olejku świerkowego pomoże opanować nadmierne wydzielanie sebum i wszelkie niedoskonałości.

Na koniec warto wspomnieć, że lecznicza kąpiel z wywarem świerkowym łagodzi stres i wpływa pozytywnie na stan pacjentów neurologicznych, a także tych dotkniętych problemami układu moczowego.