Właściwości i zastosowanie papieru brokatowego

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów papieru, które mają różne właściwości. Warto więc wiedzieć, na którym typie papieru można drukować, jaki papier jest najlepszy do cięcie laserem lub posiada właściwości wodoodporne. Jednym z papierów, który ma uniwersalne zastosowanie jest papier brokatowy, idealny do tworzenia kart okolicznościowych, ozdobnych opakowań, elementów dekoracji czy zaproszeń. Czym charakteryzuje się ten typ papieru, jakie ma właściwości i gdzie sprawdza się najlepiej?

papier-brokatowy

Papiery dekoracyjne – który wybrać?

Przed wyborem papieru dekoracyjnego, warto dokładnie zastanowić się nad efektem, który chcemy uzyskać. Ważny jest nie tylko kolor, rozmiar i gramatura papieru, ale przede wszystkim jego cechy, np. łatwość wycinania różnymi technikami czy podatność na formowanie.

Nie każdy rodzaj papieru ozdobnego nadaje się do drukowania czy jest wytrzymały podczas modelowania – podpowiada ekspert z łódzkiej firmy PaperCast.

Przed ostateczną decyzją warto skorzystać z tzw. wzorników i próbek, dzięki którym można sprawdzić, czy z danego typu papieru można uzyskać zamierzony efekt.

Właściwości papieru brokatowego

Ten typ papieru ozdobnego posiada bardzo wysoką jakość, ale nie jest przeznaczony do druku. Ma charakterystyczną połyskującą strukturę, która nie jest foliowana. Cząsteczki brokatu są mocno związane z powłoką papieru, dlatego nie kruszą i nie osypują nawet w przypadku cięcia i formowania. Ta cecha zapewnia łatwą i czystą pracę. Papier brokatowy wygląda bardzo efektownie, pięknie się mieni, dostępny jest w wielu kolorach i rozmiarach. Jest samoprzylepny, co znacząco ułatwia pracę. Wyróżnia się wysoką podatnością na cięcie ploterem laserowym oraz standardowym ploterem tnącym, Brak folii na powierzchni brokatu sprawia że papier da się wykrawać maszynkami typu Big Shot, Sizzix a także małymi ręcznymi wykrojnikami  szeroko stosowanymi w rękodzielnictwie.

Gdzie stosuje się papier brokatowy?

Papier brokatowy zapewnia prostą obróbkę oraz łatwe cięcie i kształtowanie, dlatego ma szerokie zastosowanie przy produkcji zaproszeń ślubnych, kart okolicznościowych, elementów dekoracyjnych itp. Bardzo często używany jest do tworzenia brokatowych ozdób i gadżetów, które wykorzystywane są podczas różnego rodzaju przyjęć (urodziny, wesela, bale). Ten typ papieru chętnie używany jest również do techniki scrapbookingu.

śr. ocena 5 / głosów 5