Właściwości i zastosowanie łączników etykiet

Etykiety – umieszczamy na nich logo marki, tzw. rozmiarówkę, często skład chemiczny i oczywiście ceny. Kiedy wracamy z zakupów, po prostu je odcinamy i wyrzucamy, oczywiście, kiedy jesteśmy pewni, że nie będziemy dokonywać zwrotu. O ile metki same w sobie podczas zakupów mają dla nas znaczenie, mało kto z nas zastanawia się nad łącznikami do ich mocowania. Jakie właściwości mają łączniki etykiet i jak są mocowane?

etykieciarka

Rodzaje łączników

Łączniki ogólnego użytku, które oferowane są przez wiodących producentów, mogą mieć różne kształty, rozmiary i kolory. Jednymi z najpopularniejszych są białe łączniki łopatkowe. Jak wskazuje nazwa, mają kształt połączonych ze sobą łopatek. Nie mamy przy nich problemu z plątaniem się elementów, a dodatkowo możemy wykonać test: operator, który mocuje metkę, może sprawdzić przez pociągnięcie, czy łączniki zostały złożone prawidłowo. Dodatkowo nie ma możliwości podmiany etykiety, co jest ważne dla bardzo wielu producentów. Łączniki produkowane są z polipropylenu lub nylonu, charakteryzuje je długość całkowita, długość tzw. beleczki i minimalna wytrzymałość. Metki mocujemy nie tylko za pomocą standardowych łączników. Możemy je przytwierdzać także do łączników w kształcie haczyków (często mocowane są przy czapeczkach z daszkiem i innych nakryciach głowy), pętelek, czy w kształcie litery T. Tego typu łączniki również produkowane są z polipropylenu lub nylonu, jak mówi nam przedstawiciel firmy Gecko z Gdyni.

Narzędzia do mocowania etykiet

Do mocowania etykiet najczęściej wykorzystywane są metkownice ręczne – to proste narzędzia, które pozwalają w szybki sposób oznakować dany artykuł. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór metkownic ręcznych. Przypominają one duże biurowe zszywacze, czy pistolety i tak też często je nazywamy – pistoletami do metkowania. Mają ergonomiczne kształty, świetnie dopasowane do dłoni użytkownika. Metkowanie za pomocą łączników etykiet w zasadzie nie wymaga wysiłku, nie tylko w przypadku cienkich materiałów. Do metkownic możemy bez problemu dokupić igły zamienne, na przykład igły ze stali nierdzewnej, czy krótkie wzmocnione igły. Łączniki etykiet pakowane są w taki sposób, by bez problemu umieścić je w zasobniku metkownicy – i tak na przykład w zasobniku łączników łopatkowych znajduje się zwykle od 50 do 100 sztuk. W opakowaniu, które możemy kupić, może znaleźć się nawet 10.000 sztuk, natomiast w paczce dziesięć razy tyle. Łączniki z tworzyw sztucznych to sprawdzone i bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się przy mocowaniu etykiet do różnego rodzaju produktów – cenione znacznie bardziej niż nici, czy metalowe zszywki i szpilki.

śr. ocena 5 / głosów 5