Właściwości i zastosowanie czujników temperatury

Automatyka przemysłowa opiera się w dużej mierze na czujnikach, które zbierając informacje na temat wielu własności fizycznych dopasowują przebieg procesu technologicznego pod zastane warunki. Celem jest utworzenie systemu całkowicie bezobsługowego, zdolnego do łatwej adaptacji i dostosowania swojego działania do każdego wyzwania. Ten wygórowany cel zakłada osiągnięcie ogromnego poziomu uniwersalności wielu maszyn i urządzeń sprzężonych w ramach jednego systemu. Wymusza to korzystanie z coraz to nowszych technologii, także w zakresie podstawowych wydawałoby się czujników, jakimi są czujniki temperatury.

czujnik-temperatury

Zastosowanie czujników temperatury

Czujniki temperatury znajdują szerokie zastosowanie. Ich działanie pozwala na precyzyjną regulację parametrów wielu procesów technologicznych. Służą między innymi do pomiaru temperatury czynnika chłodzącego, a także olejów smarujących oraz hydraulicznych. Przydają się wszędzie tam, gdzie temperatura ma kluczowe znaczenie dla działania układu lub powoduje istotną zmianę przebiegu danego procesu. Wyspecjalizowana w wytwarzaniu i dystrybucji czujników oraz systemów bezpieczeństwa firma Emag‐Serwis współpracuje głównie z przedsiębiorstwami przemysłowymi – głównym odbiorcą tego typu urządzeń.

Rodzaje czujników temperatury stosowanych w przemyśle

Czujniki temperatury możemy podzielić według kilku kryteriów. Pierwszym z nich jest niewątpliwie kształt osłony, który wpływa na możliwości montażowe danego czujnika. Wbrew pozorom kwestia ta jest szalenie istotna, ponieważ czujniki o niedopasowanych do systemu gabarytach zwyczajnie nie będą mogły z nim współpracować. Innym kryterium, według którego możemy porównywać ze sobą czujniki temperatury, jest zasada ich działania. Dzielą się one zasadniczo na dwie grupy – czujniki rezystancyjne oraz termoelektryczne, które popularne nazywane są termoparami.

Od czego zależy sprawne działanie czujnika rezystancyjnego?

Najbardziej popularne, rezystancyjne czujniki temperatury muszą być odpowiednio skalibrowane – tylko w ten sposób mogą dawać nieprzekłamane wyniki. Istotna jest tutaj przede wszystkim kwestia odległości od badanego czynnika. Jeżeli odległość wynosi do kilku metrów, z powodzeniem może zostać zastosowany czujnik dwuprzewodowy. Większa odległość narzuca zastosowanie czujników czteroprzewodowych. Dobrym kompromisem zmniejszającym koszty całego przedsięwzięcia jest zastosowanie czujnika trójprzewodowego. Ilość przewodów jest tak istotna głownie dlatego, że one także mają swoją rezystancję –a ta wpływa na wynik odczytu dokonywany przez czujnik temperatury. Ich większa ilość pozwala na zminimalizowanie ich wpływu przy dalszych odległościach od badanego przedmiotu. Przy bardzo dokładnych pomiarach przy kalibracji czujnika należałoby jeszcze uwzględnić temperaturę przewodów, która też wpływa na ich rezystancję.

śr. ocena 5 / głosów 5