Warunki uprawy bobu

Bób to roślina strączkowa, która dzięki swoim cennym właściwościom odżywczym – między innymi wysokiej zawartości wartościowego białka, witamin A, C i z gruby B, węglowodanów, minerałów i kwasów organicznych – cieszy się sporą popularnością w polskich domach. Jego dodatkowym plusem jest bardzo prosta uprawa – można go z łatwością uprawiać na skalę przemysłową, jak i w przydomowych ogródkach warzywnych. W niniejszym tekście znajdziemy informacje, które przydadzą się jeśli myślimy o posadzeniu bobu.

Stanowisko do uprawy bobu

Do uprawy bobu najlepiej wybrać miejsca dobrze nasłonecznione, choć możliwy jest również jego wzrost w półcieniu. Ważne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków glebowych – gleba do uprawy bobu powinna być gliniasta, ciężka i wilgotna, bogata w próchnicę i nie kwaśna, jej odczyn powinien wynosi od 6,5 do 7 pH. Na piaszczystych, lekkich glebach gatunek ten ma niskie szanse udania, jeśli jednak chcemy spróbować, powinniśmy w pierwszej kolejności wzbogacić grunt kompostem. Na gruntach lżejszych możliwa jest uprawa bobu w pierwszym roku po zastosowaniu obornika, z kolei na gruntach żyznych również w latach późniejszych. Obornik powinien być stosowany jesienią. Bób można uprawiać po innych warzywach z wyłączeniem warzyw strączkowych.

Terminy sadzenia

Do sadzenia bobu przystępujemy wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia – wyjaśnia specjalista z firmy hodowlano-nasiennej Polan choć możliwe jest również produkowanie bobu z rozsady wysiewanej już w lutym (w ten sposób zbierzemy plony około 2 tygodni wcześniej, niż standardowo) lub w drugiej połowie maja (zbiór późnym latem).

Bób sadzimy w rzędach oddalonych od siebie o około pół metra – odstępy między gniazdami powinny wynosić około 20 cm. W jednym gnieździe na głębokości około 6 cm umieszcza się 2-3 nasiona.

Nawożenie

Nawożenie bobu powinno odbywać się w oparciu o analizę składu chemicznego gleby. Przyjmuje się, że na glebach średniozwięzłych stosuje się od 40 do 50 kg N, 100 – 120kg P₂O₅, 140 – 200kg K₂O. Nawozy fosforowe i potasowe stosuje się jesienią, podczas gdy sód stosuje się jako dawkę startową na wiosnę.

Pielęgnacja i ochrona bobu

Bób wymaga regularnego podlewania i odchwaszczania dwa razy w ciągu cyklu: po wzejściu roślin oraz przed kwitnieniem. Koniecznie należy również chronić go przed szkodnikami, takimi jak strąkowiec bobowy (do walki z nimi powinniśmy używać jedynie specjalistycznych, dopuszczonych do legalnego obrotu w Polsce środków chemicznych) czy chorobami – najgroźniejsza dla bobu jest czekoladowa plamistość liści. Narażone są na nią szczególnie plantacja rosnące na glebach ubogich w fosfor i potas.