W jaki sposób zorganizować kameralne wesele?

Coraz więcej par decyduje się na ślub bez wielkiej pompy. Powodów jest wiele: mogą być związane z finansami, ze znalezieniem odpowiednio dużej sali w wymarzonym terminie albo po prostu z niechęcią do urządzania hucznej fety dla rzeszy cioć i wujków, których nie widziało się przez ostatnich dwadzieścia lat. Nie liczba zaproszonych gości decyduje jednak o tym, że wesele jest udane i wyjątkowe.

kameralne-wesele

Mniej znaczy więcej

Kameralna uroczystość tylko dla najbliższych również zasługuje na odpowiednią oprawę. Zaproszenia, dekoracje, fotograf, menu – dzięki niewielkim rozmiarom przedsięwzięcia można poświęcić tym sprawom więcej czasu i uwagi, aby do perfekcji dopieścić każdy szczegół. Zaoszczędzone na skromniejszej liczbie weselników pieniądze mogą też być przeznaczone na dodatkowe atrakcje dla zaproszonych.

Dobrym pomysłem jest organizacja małego przyjęcia weselnego w hotelu lub restauracji.

Często ogranicza się ono do obiadu lub kolacji dla rodziny i przyjaciół, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić też parkiet z muzyką i bawić się tak długo, jak długo będą chętni do tańców – mówi menedżer hotelu Ajax w Jankach pod Warszawą.

Znalezienie odpowiedniego lokalu jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku dużego wesela, a w cenie wynajmu zwykle znajduje się też odpowiednie przyozdobienie sali, którym państwo młodzi nie muszą się już kłopotać.

Menu

Również jeśli chodzi o menu, restauracje coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób pragnących urządzić skromniejsze wesele. Koszt w przeliczeniu na głowę wychodzi nieco większy niż w przypadku „ryczałtowo” traktowanej fety na 200 osób, ostateczna kwota jest jednak zwykle i tak dużo niższa, łatwiej za to uwzględnić przy planowaniu jadłospisu preferencje i upodobania kulinarne gości, a także ich ewentualne alergie. W zależności od budżetu, jaki narzeczeni pragną na jedzenie przeznaczyć, każda para jest w stanie wybrać optymalną dla siebie opcję.

Muzyka

Małe wesela charakteryzują się też większą elastycznością w kwestii muzyki. Cały zespół muzyczny może być pewnym zaburzeniem proporcji formalno-budżetowych, jednak już znacznie mniejsze np. trio jazzowe albo DJ są wariantem do rozważenia. Podobnie jak uroczystość pomyślana w ten sposób, że najpierw wszyscy spożywają posiłek do miłych dźwięków zapewnionych przez lokal, a później para młoda wraz z przyjaciółmi udają się do klubu, gdzie się bawią do rana.

Elastyczność

W przypadku kameralnego wesela tak naprawdę mamy pełną dowolność, jeśli chodzi o poszczególne elementy, dlatego też trudno wskazać uniwersalny przepis na jego organizację. Ta ostatnia jest jednak zdecydowanie łatwiejsza niż w przypadku hucznego weseliska, dzięki możliwości bardziej osobistego, spersonalizowanego podejścia łatwiej też zadbać o to, by wszyscy zaproszeni czuli się dobrze i mogli dzielić szczęście nowożeńców. Sprzyja temu atmosfera wspólnego zasiadania przy jednym stole, gdzie każdy może z każdym swobodnie pomówić, a także profesjonalna, doświadczona obsługa przyjęcia, która dopilnuje, by wszystko przebiegało jak należy.