W jaki sposób zagospodarować deszczówkę?

Woda opadowa, powszechnie znana jako deszczówka, zgodnie z przepisami prawnymi uznawana jest za ściek i najczęściej trafia po prostu do kanalizacja bądź wsiąka w glebę. Tymczasem warto pamiętać, że opady deszczu to w pełni darmowe źródło wody, którą możemy wykorzystać w codziennych pracach domowych, zamiast marnować na nie wodę pitną. Wystarczy tylko znaleźć sposób na odzyskanie deszczówki.

woda-deszczowa

Jak możemy wykorzystać wodę deszczową?

Woda deszczowa może znaleźć bardzo wiele zastosowań w domu i ogrodzie. Możemy ją magazynować i wykorzystywać między innymi:

  • Do podlewania roślin ogrodowych – jest to zaleta szczególnie istotna w czasie suchych okresów w sezonie wiosennym i letnim.
  • Sprzątania domu – między innymi mycia podłóg i toalet
  • Mycia samochodu
  • Prania odzieży
  • Spłukiwania toalety

Na wykonywanie tych czynności w normalnych warunkach przeznaczamy średnio 90% pobieranej przez nas wody pitnej. Tymczasem podczas 10-minutowego opadu deszczu z dachu o powierzchni 120 metrów kwadratowych możemy zebrać blisko 180 litrów wody – taka ilość wystarczy, by sześć razy zrobić pranie bądź dwadzieścia razy spłukać toaletę. Jednak korzystanie z deszczówki to nie tylko sposób na zmniejszenie swoich rachunków – woda opadowa posiada bowiem pewne właściwości sprawiające, że dużo lepiej nadaje się ona do prania, sprzątania i podlewania ogrodu, niż woda z wodociągów. Przede wszystkim jest miękka. Oznacza to, że zawiera ona mniejsze stężenie kationów magnezu, wapnia czy żelaza – to powoduje, że charakteryzuje się ona niższym napięciem powierzchniowych, a przez to lepiej zwilża powierzchnie i lepiej rozpuszcza detergenty, co znacząco wpływa na skuteczność ich działania. Ponadto stężenie kationów wspomnianych pierwiastków sprzyja powstawaniu kamienia na metalowych elementach urządzeń, np. pralek – stosowanie miękkiej wody deszczowej pozwala znacznie przedłużyć żywotność tych elementów.

Jak zbierać wodę deszczową?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających zbierać wodę deszczową do użytku domowego. Stosunkowo prostym rozwiązaniem jest kupno tzw. deszczownicy, czyli dużego pojemnika, który podłącza się bezpośrednio do rynny za pomocą elastycznego przewodu. Zbiorniki takie możemy nabyć na stronie sklepu ogrodniczego online SklepKwiecisty.pl. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo łatwy montaż i bardzo proste korzystanie ze zgromadzonej wody. Do deszczownicy możemy zamontować kran, do którego z kolei można podłączyć wąż ogrodowy bądź przelać wodę do innego pojemnika. Bardziej zaawansowane, ale też i droższe rozwiązanie to podziemne zbiorniki, w których możemy magazynować większe ilości wody bądź drenaże, pozwalają rozprowadzić wodę opadową z dachu domu po całym terenie ogrodu, dzięki czemu unikniemy moknięcia ścian oraz podtapiania piwnicy.

śr. ocena 5 / głosów 5