W jaki sposób wybrać rynny uprawowe do szklarni

Coraz większą popularnością wśród hodowców roślin cieszą się zamknięte systemy uprawy. To nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na efektywniejsze wykorzystanie wody oraz nawozów. To także zmniejszenie ryzyka powstawania pleśni oraz rozprzestrzeniania się chorób w szklarni. Aby mieć pewność, że zbiory będą zadowalające każdego roku, warto dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu rynien.

szklarnia-nawadnianie-rynny

Niezależnie od tego, czy prowadzimy działalność skupiającą się na sprzedaży plonów, czy w  przydomowej szklarni hodujemy warzywa na własny użytek, chcemy osiągnąć jak najlepszy efekt przy stosunkowo niedużym nakładzie pracy. Odpowiednim rozwiązaniem w takim przypadku mogą być rynny uprawowe.

Montaż i działanie rynien

Aby móc cieszyć się wszystkimi korzyściami z zastosowania rynien w zamkniętym systemie uprawy, należy mieć na uwadze kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim, szklarnia powinna mieć odpowiednią wysokość, zaleca się przynajmniej cztery metry. Należy także pamiętać o wytrzymałości całej konstrukcji, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań to na niej spoczywać będzie ciężar roślin, rynien oraz podkładu.

Jeśli dysponujemy szklarnią niecharakteryzującą się właściwą nośnością, należy zainstalować rynny na podporach. W przypadku wątpliwości co do sposobu montażu, warto skorzystać z pomocy ekspertów z  firmy LC Hortigroup z Poznania. Wysoka jakość oferowanych produktów, długoletnia działalność na polskim rynku oraz doświadczenie, przełożą się na realizację projektu zgodnie z  oczekiwaniami klienta i uzyskanie maksymalnej wydajności upraw. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie gruntu pod szklarnię. Tak jak w przypadku tradycyjnych metod, należy starannie wyrównać grunt, z zachowaniem spadku. Kluczowa będzie też dezynfekcja i czyszczenie rynien, najlepiej kwasem azotowym o małym stężeniu, co pozwoli na usunięcie resztek nawozu i glonów.

Zalety zastosowania rynien w szklarni

Wśród głównych korzyści tej metody z pewnością należy wymienić komfort pracy i brak konieczności schylania się podczas zbiorów i pielęgnacji roślin. To ważne, ponieważ nie tylko poprawi się efektywność naszej pracy, ale także zmniejszymy ryzyko urazów i kontuzji. Kolejnym ważnym aspektem jest łatwiejsze uzyskanie odpowiedniego poziomu wilgoci w szklarni, co przekłada się na mniejsze ryzyko wystąpienia chorób i pleśni, które mogą zdziesiątkować rośliny.

Rynny uprawowe zapewniają także lepszą cyrkulację powietrza i gwarantują każdej roślinie takie same warunki wzrastania. Pozwala to na uzyskanie większej kontroli nad uprawami. System ten doskonale sprawdza się zarówno do produkcji roślin ozdobnych, takich jak róże, gerbery czy storczyki, jak i do hodowli pomidorów, ogórków, papryki czy truskawek. Warto rozważyć inwestycję w system rynnowy, ponieważ to nie tylko gwarancja dużych plonów, ale także oszczędność wody, środków ochronnych i nawozów.