W jaki sposób wybrać idealne przedszkole dla naszego dziecka?

Wybór przedszkola dla dziecka musi być poprzedzony dokładną analizą kilku propozycji placówek. Coraz większą popularnością cieszą się przedszkola integracyjne, w których każde dziecko traktowane jest tak samo oraz ma identyczne prawa i obowiązki. Dowiedz się, jak wyglądają metody pracy, plan dnia oraz co jeszcze powinien wiedzieć rodzic przed wyborem przedszkola dla swojej pociechy.

przedszkole

Jak wybrać przedszkole? – oferta placówki, metody pracy i kadra

Wybór przedszkola może okazać się nie najłatwiejszym zadaniem, dlatego warto pamiętać o kilku kwestiach, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji. Przede wszystkim przedszkole powinno zapewnić dziecku rozwój i tym samym pobudzić do nauki, zachęcić do poznawania rzeczywistości, a także odkrywania talentów. Zajęcia w przedszkolu powinny nie tylko rozwijać mowę i słuchanie, ale również powinny uczyć samodzielności. Dobre przedszkole ma w swojej ofercie zajęcia edukacyjne, językowe, artystyczne, ruchowe, a także ma dostęp do specjalistów takich jak logopeda i psycholog. Coraz częściej rodzice decydują się na przedszkole integracyjne, w którym są obecne także dzieci posiadające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Te dzieci uzyskują wsparcie terapeutów i mają m.in. zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia z pedagogiem specjalnym, terapeutą Si itp. Dzięki metodom umożliwiającym integrację dzieci, maluchy uczą się poszanowania różnorodności. Podczas wyboru, warto także zwrócić uwagę na kadrę pedagogiczną – ich kompetencje oraz tzw. „serce do dzieci” powinny być nakierowane na dobro i bezpieczeństwo dziecka.

Wybór przedszkola – lokalizacja, wyżywienie, godziny pracy i inne, ważne kwestie

Przedszkole (np. Integracyjne Przedszkole Niepubliczne „Raz Dwa Trzy – My” w Warszawie) powinno znajdować również w dogodnej dla rodziców lokalizacji, tak by dojazd nie był męczący. Ponadto, warto zwrócić uwagę na wysokość opłat, zarówno opłat stałych (czesnego), jak i opłat dodatkowych (np. za ubezpieczenie, wyprawkę itp.). Wybór przedszkola powinien być związany także ze zwróceniem uwagi na liczebność grup oraz jakość i formę wyżywienia (np. bywają przedszkola, w których maluch korzysta z własnego jedzenia). Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę są także godziny otwarcia przedszkola. Przed zapisaniem do konkretnej placówki, warto przeczytać jej statut oraz regulamin, w którym będą zawarte informacje np. o tym, jak postępować w czasie choroby dziecka.

śr. ocena 5 / głosów 5