W jaki sposób szukać pracy za granicą?

Realia polskiego rynku pracy nie rozpieszczają. Dysproporcje między zarobkami krajowymi i zachodnimi rodzą uzasadnioną frustrację. Jeżeli można robić to samo w kraju i na obczyźnie, to dlaczego nie pracować tam, gdzie warunki są lepsze? Wiele osób chciałoby znaleźć pracę za granicą, ale nie wie, jak się do tego zabrać. W jaki sposób szukać legalnej dobrej pracy poza granicami Polski?

praca

Praca za granicą szansą na lepsze życie

O tym, że praca za granicą to dobra perspektywa, świadczy fakt, że liczba osób, które tylko w ostatnich dwóch dekadach wyemigrowały w celach zarobkowych z Polski, liczona jest w milionach. Dlaczego tak wielu rodaków podejmuje tę trudną decyzję mimo rozłąki z rodziną i przyjaciółmi oraz życiem, jakie znali?

Wielu osobom jest w Polsce ciężko – mówi ekspert z agencji pracy Beetsma.pl. – Zarobki poza dużymi miejscowościami są niskie i problem bezrobocia wciąż jest tam dotkliwy, jednak jeszcze bardziej dotkliwe są niekonkurencyjne warunki pracy: niskie płace, unikanie przez pracodawców umów o pracę, co przekłada się na niewielkie zabezpieczenia socjalne. Można pracować od świtu do zmierzchu, a zarobki ledwo będą wystarczały na życie od pierwszego do pierwszego. Tymczasem poza granicami za tę samą pracę można się utrzymać, odłożyć nieco pieniędzy oraz wspomóc rodzinę pozostającą w Polsce.

Otwarte granice, możliwość swobodnego przemieszczania się i pracowania w całej Unii Europejskiej okazały się szansą na odmianę swojego losu. Wielu ludzi, szczególnie młodych, opuszcza swoje domy, aby znaleźć pracę w dobrych warunkach i za godziwe pieniądze, dzięki którym problemy bytowe, jakie na co dzień spędzają sen z powiek tysięcy Polaków, przestają być zmartwieniem.

Jak szukać pracy za granicą?

Szukanie pracy za granicą może wydawać się problematyczne. Wyobrażenie o kłopotach, jakich nastręcza poszukiwanie pracy, szczególnie bez znajomości języka, sprawia, że wiele osób odstępuje od pomysłu bez choćby podjęcia próby. Tymczasem szukanie pracy za granicą nie jest takie trudne w dobie Internetu.

Jak szukać pracy za granicą? Przede wszystkim cierpliwie i aktywnie. Jest wiele serwisów, które specjalizują się w ofertach pracy za granicą. Można wyszukiwać je według kraju, branży i innych parametrów. Nie trzeba więc wyjeżdżać, aby rozeznać się w rynku pracy i rozesłać CV. Są pracodawcy, którzy przeprowadzają rozmowy telefonicznie.

Jeżeli jednak nie jest to możliwe, nie znamy języka albo nie czujemy się pewnie, warto skorzystać z pomocy agencji pracy. Jeżeli np. interesuje nas praca w Holandii, warto skierować się do agencji, która specjalizuje się w pośrednictwie pracy właśnie w tym kraju. Trzeba jednak być ostrożnym – niektóre „agencje” wyłudzają jedynie dane i mogą narobić szkód kandydatowi do pracy. Sprawdzona agencja pracy może się jednak okazać nieocenioną pomocą w poszukiwaniu pierwszych zagranicznych doświadczeń zawodowych.