W jaki sposób dobrać ceramikę sanitarną?

Piękna i funkcjonalna łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Projektując ją powinniśmy pamiętać, jak ogromny wpływ na wizualny efekt dekoracyjny łazienki i nasz komfort, ma odpowiednio dobrana ceramika sanitarna. Na szczęście wybór dostępnych na rynku produktów sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na to czy wyposaża małą łazienkę w bloku, czy też projektuje ogromny pokój kąpielowy w luksusowej rezydencji.

armatura-lazienkowa

Wybieramy sedes i bidet

Rozważając jaka ceramika sanitarna będzie odpowiednia do naszej łazienki, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim odpowiedni dobór tego typu elementów to inwestycja, z której korzystać będziemy prze kilka lub kilkanaście lat. Warto zatem szczegółowo ją przemyśleć, a zakupu dokonać u doświadczonego sprzedawcy, na przykład w firmie Imex Top 32 Sp. z o.o. z Gdańska, który w razie wątpliwości podpowie nam i doradzi co wybrać. Nie da się ukryć, że podstawowym elementem wyposażenia łazienek jest sedes. W tym przypadku najczęściej mamy do wyboru stabilną i łatwą w montażu kompaktową toaletę stojącą, w której zbiornik spłukujący umiejscowiony jest bezpośrednio na misce. Jej ustandaryzowane rozmiary gwarantują wygodne użytkowanie i sprawiają, że stosuje się ją w nawet najmniejszych powierzchniowo łazienkach.

Alternatywą dla sedesu stojącego jest ceramika podwieszana mocowana najczęściej do stelaży podtynkowych. Zaletą takiego rozwiązania jest ukrycie zbiornika spłukującego, łatwość w utrzymaniu czystości podłogi pod muszlą oraz optyczne powiększenie pomieszczenia. Dodatkowo coraz częściej w naszych łazienkach pojawia się bidet, kształtem przypominający miskę ustępową, który umożliwia dokładne umycie się po skorzystaniu z toalety, bez konieczności wchodzenia do wanny czy pod prysznic. Warto jednak pamiętać, że ten element wymaga odpowiedniego zaaranżowania powierzchni (powinien znajdować się blisko sedesu) oraz doprowadzenia instalacji wodno – kanalizacyjnej podobnej do umywalkowej, a także specjalnej baterii bidetowej.

Bez umywalki ani rusz

Wbrew pozorom część elementów, np. umywalki, które nazywamy ceramiką łazienkową, wcale nie muszą być wykonane z pokrytej glazurą i wypalanej gliny, czyli ceramiki. To także ogromny wybór umywalek produkowanych z tworzyw takich jak szkło, kamień naturalny lub konglomerat kamienny, materiały kompozytowe (na bazie minerałów i żywic), stal, beton lub drewno egzotyczne. Poszukując czegoś odpowiedniego do swojej łazienki, poza rodzajem materiału i rozmiarem tego elementu, warto określić także jaki rodzaj baterii planujemy zamontować.

W przypadku armatury sztorcowej, montowanej zazwyczaj w umywalce, należy kupić taką z gotowym otworem lub specjalnym nacięciem na baterię. Do baterii dwu- lub trzyotworowej otworów musi być więcej. Ceramika sanitarna tego typu, często montowana jest do ściany za pomocą śrub, wkrętów lub przy użyciu sprzedawanych w komplecie z nią wsporników. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie szafki podumywalkowej lub blatu, na którym ustawia się lub w który wbudowuje się umywalkę.

Kabina czy wanna

Wyposażenie łazienek w wanny lub w kabiny prysznicowe to rozwiązania, które mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Niemniej jednak zazwyczaj ostateczna decyzja zależy przede wszystkim od samych użytkowników, ich preferencji, potrzeb, a także powierzchni łazienki i możliwości aranżacyjnych. Niezaprzeczalną zaletą prysznica jest mniejsze zużycie wody, a także krótszy czas pobytu pod natryskiem niż w przypadku przesiadywania
w wannie. Dodatkowo należy pamiętać, że łatwy dostęp do kabiny powoduje, że jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych lub starszych. Będąc posiadaczem niedużej łazienki również powinniśmy zastanowić się nad prysznicem, który zajmuje dużo mniej miejsca niż tradycyjna wanna. Nie da się jednak ukryć, że długa aromatyczna kąpiel wannie pomoże nam się zregenerować, rozluźnić i odprężyć po ciężkim dniu.

Dla rodziców wanna to element niezbędny przy małych dzieciach. Nie tylko wygodnie umyjemy w niej malca, ale także stworzymy mu okazję do zabawy i jednocześnie warunki do nauki samodzielnego dbania o higienę. Kompromisem, dla tych którzy nie mogą mieć i wanny i prysznica, mogą być kabiny z głębokimi i specjalnie wyprofilowanymi brodzikami lub wanny z parawanami nawannowymi. Takie rozwiązania pozwolą połączyć możliwości kabiny i wanny w jedno.

Odpowiednio dobrana ceramika sanitarna, poza względami estetycznymi, powinna być przede wszystkim funkcjonalna oraz ergonomicznie rozplanowana w naszej łazience.          

śr. ocena 5 / głosów 5