Czy użytkowanie butli z gazem jest w 100% bezpieczne?

W przypadku, gdy w danym budynku nie ma możliwości podłączenia instalacji gazowej, konieczne jest zastosowanie alternatywnego rozwiązania. Jednym z najbardziej popularnych jest butla gazowa. Wiele z nas obawia się o bezpieczeństwo instalacji, w której źródłem paliwa jest właśnie butla. Na szczęście istnieje kilka prostych do wdrożenia zasad, jakich powinniśmy się trzymać, by uniknąć wypadku.

Zasady bezpiecznego stosowania butli gazowej

Po pierwsze – oryginalne butle

Źródło pochodzenia butli gazowej to jedna z pierwszych kwestii, nad którymi mamy pełną kontrolę. Powinniśmy wybierać tylko tych dystrybutorów, którzy mają zgodę na napełnianie danych butli uzyskaną bezpośrednio od ich producenta. Jedną z renomowanych placówek zajmujących się sprzedażą detaliczną oraz hurtową gazu płynnego jest firma Gal-Gaz. Miejsce, w którym zaopatrujemy się w butlę gazową, ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Tylko oryginalna butla napełniona przez uprawnionego dystrybutora daje nam stałość parametrów – czyli pewność poprawnego działania. Producent butli daje wówczas na nią pełną gwarancję. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń oraz zasad związanych z bezpiecznym użytkowaniem butli gazowej z pewnością nas ona nie zawiedzie. Po zakupie warto jeszcze sprawić butlę – czy oznaczenia na butli i plombie są zgodne z tymi stosowanymi przez danego producenta. Każdy z nich ma bowiem zarezerwowany jeden kolor butli, z którym należy go identyfikować.

Zasady bezpiecznego stosowania butli gazowej

Prócz kupowania oryginalnych butli gazowych oraz kontrolowania ich oznaczeń i zabezpieczeń warto także zastosować inne zasady bezpieczeństwa. Musimy przede wszystkim regularnie kontrolować stan instalacji gazowej. To właśnie niesprawna instalacja jest przyczyną większości wypadków związanych z gazem. Sparciały wąż czy niesprawny reduktor potrafią wywołać wyciek gazu, co grozi wybuchem. Butli nie można stawiać w miejscu nasłonecznionym ani w pobliżu źródeł ciepła. Nie powinniśmy jej także przechowywać poniżej poziomu gruntu – zawarty w butli gaz jest bowiem cięższy od powietrza i w przypadku wycieku ma tendencje do gromadzenia się w najniższych zakamarkach piwnicy. Butle z gazem muszą być użytkowane oraz przechowywane zawsze w pozycji pionowej, stojącej, a miejsce, w którym się znajdują, powinno być dobrze wentylowane. Jeśli istnieje podejrzenie nieszczelności instalacji lub samej butli gazowej, trzeba koniecznie odłączyć ją od urządzenia i w miarę możliwości wynieść na zewnątrz budynku.