Ubranie robotnika. Charakterystyka ubrania roboczego

Niektóre zawody wymagają stosowania określonego rodzaju ubioru. W tej liczbie znajdziemy również robotników zatrudnionych na placu budowy – murarzy, stolarzy, elektryków i innych. Odzież robocza składa się z kilku elementów, które przede wszystkim mają chronić pracowników i ułatwiać im wykonywanie ich pracy. Przepisy dotyczące ubioru roboczego zebrane zostały w ujęte w Kodeksie Pracy.

ubranie-robotnika

Z czego składa się ubranie robotnika?

Każdy firma specjalizująca się w wykonywaniu inwestycji budowlanych, na przykład firma DOMBUD z Katowic, zobowiązana jest do zapewnienia zatrudnianym przez siebie pracownikom kompletnego ubrania roboczego. Podstawowy zestaw odzieży obejmuje: kask, okrycie wierzchnie (kurtka, kamizelka, spodnie), rękawice ochronne i buty. Każdy z tych elementów pełni różne funkcje.

Kask

Obowiązek noszenia kasku spoczywa na każdej osobie przebywające na terenie prac budowlanych. Poza chronieniem głowy przed urazami w wyniku uderzenia ciężkimi obiektami spadającymi z wysokości, kaski pełnią również funkcje identyfikacyjną. Różnią się między sobą kolorami, dzięki temu można łatwo zorientować się, kto na placu budowy pełni jaką funkcję. Dla przykładu: pracownicy fizyczni noszą kaski w kolorze żółtym, inżynierowie i kierownicy budowy w kolorze białym, z kolei elektrycy, operatorzy maszyn i osoby pracujące na wysokościach – w kolorze niebieskim.

Okrycie wierzchnie

Zadaniem okrycia wierzchniego, takiego jak kurtki, kamizelki, spodnie i fartuchy jest zabezpieczenie ciała robotnika przed urazami oraz wpływem niekorzystnych warunków, np. promieni słonecznych, wysokich i niskich temperatur oraz opadów atmosferycznych. Ponadto okrycia wierzchnie powinny posiadać wszywki odblaskowe, które zwiększają widoczność pracownika po zmroku – jest to istotne szczególnie w przypadku prac budowlanych przeprowadzanych na drogach.

Rękawice

Podobnie jak w przypadku okrycia wierzchniego, rękawice mają za zadanie chronić skórę pracownika przed urazami w wyniku kontaktu z szorstkimi, ostrymi materiałami. Ponadto rękawice powinny być uszyte tak, by zwiększyć siłę chwytu i zapobiec wyślizgiwaniu się przenoszonym obiektom i narzędziom z rąk.

Buty

Stopy są wyjątkowo wrażliwe na uszkodzenia, dlatego na placu budowy do ich ochrony przed urazami wykorzystuje się buty, które są specjalnie wzmacniane w palach i piętach. Buty takie powinny być również wyposażone w podeszwy, które zapewniają lepszą przyczepność do podłoża i zabezpieczają noszącego je robotnika przez poślizgnięciem się.

W określonych sytuacjach konieczne staje się zastosowanie również niestandardowych elementów ubioru, np. ochraniaczy na kolana, zabezpieczających stawy przed nadmiernym obciążeniem podczas klękania, oraz maski, chroniące oczy i twarz przed zanieczyszczeniami takimi jak pył, kurz, drobiny metalu. W niektórych zawodach budowlanych przydają się również pasy narzędziowe, które zapewniają łatwy dostęp do potrzebnych przyborów.