Trawa w rolkach jednym z kluczowych elementów stadionów piłkarskich

Boisko stadionu piłkarskiego, jako obiekt sportowy musi spełniać szereg istotnych wymagań. Obok najbardziej oczywistych, takich jak zachowanie odpowiednich wymiarów i obecność niezbędnego sprzętu, czyli bramek z siatkami, niezwykle ważne jest prawidłowe przygotowanie podłoża, po którym poruszać się będą zawodnicy.

Płyta stadionu piłkarskiego musi być przede wszystkim bezpieczna dla zawodników i nie może w żaden sposób utrudniać gry – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Green Flor. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji, z góry ustalonych spadków terenu, a przede wszystkim zabezpieczenie murawy przed ewentualnością pojawiania się na niej nierówności.

Wymagania wobec trawy sportowej

Trawa, która tworzy murawę boiska, narażona jest na wyjątkowo duże obciążenia. Wynikają one nie tylko z faktu nadzwyczaj intensywnego użytkowania podczas meczy i treningów, choć oczywiście boisko zadeptywane jest nieporównywalnie bardziej niż trawnik zdobiący ogród czy park rekreacyjny. Ponieważ właściwie zadbana murawa piłkarska musi być idealnie równa, trawnik koszony jest z bardzo dużą częstotliwością.

Jak wynika z przytoczonych faktów, trawa na boisku musi charakteryzować się wyjątkowo dużą odpornością na zadeptywanie i koszenie. Jednak to nie wszystkie stojące przed nią wyzwania. Boiska zazwyczaj zagrożone są wzmożoną ekspozycją na słońce, mróz i deszcz, toteż pokrywający je trawnik musi mieć wysoką wytrzymałość na zmienne warunki pogodowe. Takie wymagania doskonale spełniają specjalnie wyselekcjonowane trawniki w rolkach.

Trawa w rolkach na boisko

Jedną z podstawowych zalet trawników układanych z rolek jest łatwość uzyskania idealnie równej nawierzchni w niesamowicie krótkim czasie. Oczekiwanie na wzrost trawy z zasiewu trwa od kilku do nawet kilkunastu tygodni, co oznacza całkowite wyłącznie boiska z użytkowania, a zatem długotrwałe zawieszenie treningów.  Tymczasem trawniki z rolek są gotowe niemal natychmiast po położeniu – przekonuje ekspert z firmy Green Flor.

Kolejnym elementem przemawiającym na korzyść trawników z rolek jest ich wysoka wytrzymałość, niepodważalnie lepsza estetyka i gwarantowana jakość finalnego efektu. Gatunki selekcjonowane do hodowli sportowych trawników na rolki charakteryzuje wysoka zdolność krzewienia i zadarniania.

Choć wykorzystanie trawników z rolki w charakterze murawy sportowej jest w Polsce sposobem względnie nowym, bardzo szybko zyskuje sobie popularność na stadionach piłkarskich. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nie tylko niepodważalne piękno i łatwość pielęgnacji, ale także właściwości gęstej trawy, która ułatwia piłkarzom poruszanie się po murawie i zapobiega ślizganiu.