Transport w suchym lodzie

Na pewno wiele osób zastanawia się, jak się transportuje przesyłki wymagające ciągłego schłodzenia. Oczywiście krótkie trasy, czy produkty niewymagające bardzo niskich temperatur można załatwić przy pomocy samochodów-chłodni lub przewozu w zwykłym lodzie. Co jednak dzieje się w wypadku przesyłek wymagających głębokiego zamrożenia, które nie mogą zmienić go choćby na sekundę? Wtedy stosuje się suchy lód.

Transport medyczny

Jedną z branż, gdzie transport przesyłek w suchym lodzie jest niezbędny i powszechnie stosowany jest przewóz medyczny. Wiele leków i produktów farmaceutycznych wymaga głębokiego zamrożenia. Oczywiście w większości przypadków nie mogą też zawilgnąć. Dlatego suchy lód jest niezastąpiony. Mrozi dużo lepiej niż zwykły lód, do tego wyparowuje, zamiast się skraplać. Transportowanym przesyłkom nic więc nie grozi. Przesyłki podróżujące w suchym lodzie często wyposażone są w specjalne mierniki temperatury, z których po podróży można odczytać wyniki pomiarów. Dzięki temu wiadomo jest, czy przesyłka choćby na moment nie zmieniła temperatury, a w wypadku leków oznacza to: czy jest zdatna do użytku. Suchy lód do tego jest nietoksyczny, bezzapachowy i bezsmakowy. Jedyną jego wadą jest niebezpieczeństwo odmrożeń w kontakcie z nim. Dlatego używając go należy zachować kilka zasad bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim używać odzieży ochronnej.

Alternatywy

Gdy w grę w wchodzą nieco niższe temperatury przewozu (np. szczepionki – cześć z nich po zamrożeniu do temperatury suchego lodu straciłaby swoje właściwości) stosuje się specjalne pojemniki. Różne ich modele dedykowane są do utrzymywania różnego rodzaju temperatury. Również i oną są przystosowane do montażu specjalistycznych mierników temperatury. Pojemniki spełniają również wszystkie normy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i lotniczym.