Teleskopowe siłowniki hydrauliczne. Charakterystyka działania

Teleskopowe siłowniki hydrauliczne to specyficzne elementy profesjonalnej hydrauliki siłowej. Co świadczy o ich wyjątkowości? W odróżnieniu od typowych silników hydrostatycznych o ruchu posuwistym, dysponują zwiększonym zasięgiem suwu roboczego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu tłoka o konstrukcji teleskopowej. Na czym dokładnie polega działanie teleskopowego siłownika hydraulicznego? Sprawdźmy to.

Jak to działa? Sekret siłownika teleskopowego

Organ roboczy typowego siłownika stanowi tłok, nurnik bądź membrana, umiejscowione w cylindrycznym korpusie. Ciecz wtłoczona do przestrzeni roboczej przesuwa tłok lub nurnik albo prowadzi do odkształcenia membrany. W efekcie dochodzi do ruchu posuwistego tłoczyska. Zasięg suwu siłownika podlega ograniczeniu, wynikającemu z długości tłoczyska (dzięki zastosowaniu odpowiedniej długości nie dochodzi do wyboczenia). Niedogodność tę da się pominąć, stosując siłownik teleskopowy.

Dzięki siłownikowi teleskopowemu, zasięg suwu roboczego może zostać zwielokrotniony, dochodząc nawet do kilkunastu metrów. Wszystko to za sprawą specyficznej konstrukcji siłownika, wyposażonego w dodatkowy teleskop, nałożony bezpośrednio na tłoczysko – objaśnia ekspert WROPOL ENGINEERING, firmy produkującej elementy hydrauliki siłowej, agregaty oraz siłowniki hydrauliczne.

Odmiany i zastosowania siłowników teleskopowych

Siłowniki teleskopowe posiadają jakby kilka wbudowanych tłoków wysuwających się kolejno po sobie, dzięki czemu maksymalny wysuw (tzw. skok roboczy) jest bardzo duży. Podobnie jak inne typy siłowników hydraulicznych, mogą występować w dwóch postaciach – jednostronnego bądź dwustronnego działania (suw roboczy w jednym bądź w obu przeciwstawnych kierunkach). Siłowniki pochodzące od renomowanych producentów – takich jak firma WROPOL – cechują się wyjątkową wytrzymałością, odpornością na korozję i wyboczenia oraz długim okresem eksploatacji. Są z powodzeniem wykorzystywane w budownictwie oraz w przemyśle, między innymi w napędach wind osobowych i towarowych w budynkach kilkupiętrowych. To doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących siłownika hydraulicznego o specjalnym przeznaczeniu. Więcej informacji na temat siłowników teleskopowych mogą Państwo uzyskać, kontaktując się ze specjalistami sklepów i hurtowni oraz producentami elementów hydrauliki siłowej. Przedstawiciele WROPOL służą pomocą.