Systemy kanalizacyjne jako podstawa utrzymania higieny w pomieszczeniach inwentarskich

Zachowanie czystości w pomieszczeniach inwentarskich nie należy do najprostszych zadań, jakie czekają właścicieli gospodarstw rolnych. Z tego powodu konieczne jest wykonanie sprawnych systemów kanalizacji. Będą one służyć odprowadzaniu odchodów zwierzęcych oraz wody, która jest używana do czyszczenia tych pomieszczeń.

Z jakich elementów składa się system kanalizacyjny?

Każdy system kanalizacyjny musi być zbudowany z kilku elementów, gwarantujących jego skuteczne działanie. Są to rury kanalizacyjne, kolanka, trójniki, korki, nasady, zawory odpowietrzające oraz redukcje. Rurociąg powinien być zainstalowany poniżej wanien, używanych jako gnojownice. Rury kanalizacyjne muszą być dopasowane do wielkości kanałów – tłumaczy nasz rozmówca z firmy Wesstron. Dzięki zamontowaniu zaworów odpowietrzających, można wyrównać ciśnienie w rurociągu oraz zapewnić skuteczny odpływ gnoju.

Odpowiednia konstrukcja budynków inwentarskich wpływa na system kanalizacji

Na system kanalizacji pomieszczeń inwentarskich wpływa nie tylko odpowiedni montaż poszczególnych jego elementów, ale także odpowiednia konstrukcja tych budynków. Musi być zachowany właściwy spad podłogi, w kierunku rowka kanalizacyjnego, aby odchody i woda mogły być bezproblemowo odprowadzane. Spad nie może być zbyt duży, w przeciwnym razie zwierzęta będą zapadać na choroby, w tym przeciążenie tylnych kończyn, czego efektem będą patologiczne zmiany stawów. Ponadto, narządy wewnętrzne mogą przemieszczać się ku tyłowi, co jest szczególnie niebezpieczne dla samic w okresie ciąży. Według zaleceń dla budynków inwentarskich, obornik należy usuwać codziennie, a gnojownia powinna być umiejscowiona jak najbliżej pomieszczenia, w którym żyją zwierzęta. Musi być to miejsce zacienione, osłonięte od wiatru oraz przykryte dachem. Usuwanie obornika należy do najcięższych zadań, dlatego często, zwłaszcza w większych gospodarstwach rolnych, wykorzystuje się kolejki naziemne, podwieszone, wózki z silnikiem akumulatorowym, taśmociągi bądź zgarniacze.