Świetliki dachowe i ścienne – rozwiązania w budownictwie przemysłowym

Świetliki dachowe i ścienne to rozwiązanie, które wyróżnia wiele zalet. Przede wszystkim zaś jest ono skuteczne, praktyczne oraz nie nadwyręża firmowego budżetu. W zależności od potrzeb oraz możliwości konstrukcyjnych budynku, można dobrać odpowiedni rodzaj świetlika. Na czym dokładnie polega ich rola? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Rola świetlików dachowych i ściennych

Świetliki stosowane w budownictwie przemysłowym pełnią rolę naświetla. Swoją budową przypominają okna i stanowią świetne rozwiązanie jako źródło naturalnego światła w takich budynkach jak hale: magazynowe, produkcyjne, handlowe, logistyczne, sportowe czy rolnicze.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, specjalista ze sklepu internetowego firmy Alfapanel, w którym dostępne są różne rodzaje świetlików dla budowli przemysłowych:

Świetliki przemysłowe pełnią bardzo istotną funkcję. Hale przemysłowe to obiekty, które przez wzgląd na przeznaczenie nie są wyposażane w standardowe okna bądź jest ich niewiele w całym budynku. Dzięki świetlikom więc w takich budynkach jest więcej światła. Naturalne światło zapewnia zaś komfort oraz dobre samopoczucie pracującym w nich osobom, a co za tym idzie większą wydajność wykonywanej przez nie pracy.

Ponadto świetliki mogą pełnić funkcję wentylacyjną, szczególnie zaś jeśli są zaopatrzone w klapy oddymiające. Przyczyniają się także do oszczędności energii elektrycznej. Wreszcie pełnią one również rolę dekoracyjną.

Świetliki dachowe i ścienne zazwyczaj produkowane są z lekkich materiałów poliwęglanowych. Dlaczego? Otóż niewielka waga materiału sprawia, iż świetlik nie stanowi dużego obciążenia dla konstrukcji nośnej danej budowli. W skład ich budowy wchodzą również aluminiowe profile oraz stalowa podstawa, która najczęściej zabezpieczana jest przez ocynkowanie. Świetliki sprawdzają się zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych.

Rodzaje świetlików

Ze względu na rozmieszczenie świetliki przemysłowe możemy podzielić na dachowe oraz ścienne. Pośród świetlików dachowych zaś wyróżniamy świetliki kalenicowe oraz połaciowe. Świetliki kalenicowe montowane są na szczycie budynków przemysłowych, a ściślej na krawędzi dachu, która tworzy się w miejscu przecinania się połaci dachowych. Świetliki połaciowe zaś, jak sama nazwa wskazuje, umieszczane są na połaciach dachowych. Ze względu na kształt świetlików dachowych możemy je z kolei podzielić na łukowe, dwuspadowe oraz czterospadowe.

śr. ocena 5 / głosów 5