Środki ochrony przeciwpożarowej

Ochrona przeciwpożarowa to pojęcie bardzo szerokie, jak wskazuje nazwa, związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem pożarów. W naszym artykule skoncentrujemy się na podstawowym sprzęcie ochrony przeciwpożarowej: czujnikach dymu i tlenku węgla, gaśnicach i innych urządzeniach gaśniczych oraz hydrantach wewnętrznych. Co warto wiedzieć o podstawowej ochronie przeciwpożarowej?

ochrona-przeciwpozarowa

Czujniki tlenu, węgla i dymu

Czujniki stosowane w ochronie przeciwpożarowej mają za zadanie ostrzec nas przed niebezpieczeństwem. Na rynku najpopularniejsze są czujniki dymu i ognia, czujniki tlenku węgla i dualne czujniki, które umożliwiają skuteczną ochronę pomieszczeń przed pożarem i tlenkiem węgla jednocześnie. W czujnikach dymu i ognia wykorzystywana jest technologia jonizacyjna, która umożliwia szybkie wykrywanie rozprzestrzeniającego się ognia. Nowoczesne czujniki mogą być montowane w każdym pomieszczeniu, także blisko kuchni, ponieważ urządzenie możemy bez problemu wyłączyć, gdy alarm zareaguje omyłkowo w trakcie gotowania, smażenia, czy pieczenia. Czujniki ostrzegają nas sygnałem optycznym (zwykle jest to czerwona dioda LED) oraz akustycznym. Podobne ostrzeżenie wysyła czujnik tlenku węgla, nieorganicznego związku chemicznego potocznie nazywanego czadem, który ma silne właściwości toksyczne. Na rynku dostępne są także czujniki dualne, łączące ze sobą funkcje obu omówionych czujników.

Gaśnice, inne środki ochrony przeciwpożarowej i hydranty

Definicja gaśnicy jest bardzo prosta: to urządzenie służące do gaszenia pożarów. Najpopularniejsze są gaśnice proszkowe, pianowe i śniegowe, które kojarzą niemal wszyscy. Warto również wiedzieć, dlaczego jednak mają inne nazwy i czym się od siebie różnią. O to zapytaliśmy specjalistę z firmy SPRZĘT-POŻ z Opola. W gaśnicach proszkowych środkiem gaśniczym jest proszek, którego głównym składnikiem są węglany lub fosforany sodu. Proszek wyrzucany jest z gaśnicy za pomocą sprężonego gazu – azotu lub dwutlenku węgla. W gaśnicach pianowych środkiem gaśniczym jest piana gaśnicza, będąca mieszaniną środka pianotwórczego (mieszanki detergentów) i wody. Podobnie jak w gaśnicach proszkowych, piana gaśnicza wyrzucana jest z butli za pomocą sprężonego azotu lub dwutlenku węgla. Środkiem gaśniczym w gaśnicy śniegowej jest skroplony dwutlenek węgla, który rozpręża się adiabatycznie, oziębia się i zestala w formę suchego lodu. Kolejny popularny środek ochrony przeciwpożarowej to koc gaśniczy. To elastyczna płachta wykonana z całkowicie niepalnej tkaniny. Gdy rozłożymy koc i szczelnie okryjemy nim palący się przedmiot, ogień zgaśnie. Jedne z najważniejszych urządzeń z kategorii środków ochrony przeciwpożarowej to hydranty. Rozróżniamy hydranty uliczne oraz wewnętrzne. Dostępne są w różnych wymiarach, najczęściej z pełnymi drzwiami i patentowym systemem „zbij szybkę”. Do wyboru mamy hydranty wnękowe oraz zawieszane – warto na koniec dodać, że wszystkie muszą posiadać właściwy certyfikat, który potwierdza zgodność z obowiązującymi normami.

śr. ocena 5 / głosów 7