Sprawdzone metody nawadniania ogrodów

Wszyscy wiemy, że rośliny do wzrostu i rozwoju potrzebują wody. Jednak w przypadku większych ogrodów czy bardziej wymagających gatunków roślin zwykła konewka czy wąż może nie wystarczyć. Nie każdy ma też ochotę na ręczne podlewanie. Jak więc zapewnić naszemu ogrodowi właściwe nawodnienie i przy tym się nie napracować? Szczegóły w poniższym artykule.

Proste sposoby na ogródek

Jeśli ogródek jest niewielki, a do tego mam tyle wolnego czasu, by samodzielnie go podlewać – wystarczy konewka oraz wąż ogrodowy. Dobrym pomysłem może być też pistolet z wodą lub spryskiwacz – używając ich, wygodnie nakierujmy strumień wody o odpowiedniej mocy na roślinę. Ciekawym pomysłem do ogrodu są również zraszacze, które można postawić w wybranym miejscu. Dostępne są zraszacze pulsacyjne oraz oscylacyjnie i obrotowe. Nowoczesne zraszacze wyposażone są w możliwość regulacji kształtu i wielkości powierzchni, którą chcemy nawadniać oraz zasięg wyrzutu strumienia wody. Zraszacze mogą dostarczać wodę punktowo lub w sposób ciągły. Skąd brać wodę do podlewania ogrodu? Można pozyskiwać ją z wodociągu, ale też wykorzystywać w tym celu zbieraną w zbiornikach deszczówkę albo studnię z dostępem do wód gruntowych.

Alternatywne pomysły dla ogrodu

Jak podpowiada nasz ekspert z firmy Usługi ogrodnicze Aturi, ciekawym choć trochę rzadziej wdrażanym w ogrodach rozwiązaniem są linie kroplujące. Na taki system składają się rury i mikrorury oraz kroplowniki. Linia zapewnia dopływ wody w konkretne miejsca, nie może być zatem mowy o marnowaniu wody. Rury są montowane bądź na powierzchni, bądź lekko pod nią – i przysypywane ściółką. Sam system nie jest drogi, ale wykorzystywana w nim woda musi być poddana odżelazianiu i wolna od zanieczyszczeń. Wymagane jest też odpowiednie ciśnienie, by np. woda mogła płynąć pod górę. Systemy automatycznego podlewania takie jak ten obejmują często dodatkowe elementy takie jak dzielniki wody, czujniki, przyłącza do kranu, złącza i zaślepki czy zawory elektromagnetyczne. Przy montażu takiego systemu należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, można też zlecić tę usługę fachowcom.

Czym się kierować przy wyborze nawadniania?

Wybór sposobu nawadniania ogrodu powinien uwzględniać rodzaj roślin i ich wymagania co do nawadniania, wielkość ogrodu, jak również rodzaj podłoża. Warto też pamiętać o warunkach pogodowych w danym miejscu oraz sezonowości – inne jest zapotrzebowanie na wodę wiosną, a inne jesienią. Ograniczeniem może być też dostępny budżet, który powinien uwzględniać nie tylko koszty montażu nawadniania, ale też jego późniejszej eksploatacji. Warto też wziąć pod uwagę, do jakiej wody mamy dostęp w ogrodzie i czy możemy z niej korzystać bez ograniczeń.

śr. ocena 5 / głosów 5