Sposoby wykorzystywania dronu

Dron, czyli bezzałogowy statek powietrzny, znajduje dzisiaj coraz bardziej powszechne zastosowanie. Niegdyś był uznawany wyłącznie za atrybut wojskowy, obecnie jest wykorzystywany również przez indywidualne osoby. Jedni uważają, że dronem może być nazywana tylko maszyna zdolna do w pełni zautomatyzowanego lotu, inni zaś – że może być sterowana przez operatora.

dron

Najciekawsze funkcje drona

Drony pozwalają na podglądanie na żywo obrazu, który filmuje maszyna. Umożliwiają to specjalne aplikacje, dzięki temu można na bieżąco kontrolować wykonywane przez statek ujęcia i otrzymać takie, jakie faktycznie były przez nas pożądane. Ponadto drony mogą wrócić do miejsca, z którego wystartowały, dzięki wybraniu stosownej komendy. Jest to przydatne szczególnie w trakcie dalekich lotów. Można również, co jest również niezwykle użyteczną funkcją, wskazywać miejsca na mapie, dzięki temu nie będzie trzeba sterować dronem. Poleci wcześniej wyznaczoną trasą dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu lotu.

Dron i jego zastosowanie

Drony, tak jak na wstępie wspomniano, jeszcze niedawno wykorzystywane były jedynie przez wojsko. Dzisiaj może je użytkować każdy, tym bardziej, że ich zakup nie stanowi dużego wydatku. Poza działaniami wojskowymi i prywatnym hobby drony znajdują zastosowanie również w różnego rodzaju instytucjach i przedsiębiorstwach, a także geodezji. Geodeci wykorzystują bezzałogowe statki w głównej mierze do sporządzenia dokumentacji terenu, zanim jeszcze rozpoczną się jakiekolwiek prace – wyjaśnia nasz ekspert z firmy geodezyjnej Geoplan. Co więcej drony mogą wykonywać inspekcje obiektów budowlanych, pól uprawnych, lasów czy stanów rzek. Dokonują wizualizacji terenów inwestycyjnych, kontrolują obiekty publiczne, nawet służą do obserwacji zwierząt. Ich zastosowanie jest tak naprawdę nieograniczone, dlatego cały czas zaskakują nowymi możliwościami na wykorzystanie tych rewelacyjnych, bezzałogowych statków.