Sposoby mocowania płyt warstwowych

Płyty warstwowe są szeroko wykorzystywane przy konstruowaniu hal sportowych, sklepów wielkopowierzchniowych, chłodni czy biurowców. Można wyróżnić dwa ich rodzaje – płyty ścienne i warstwowe. Wobec dużego zapotrzebowania na płyty warstwowe na rynku funkcjonują różne firmy produkujące tego typu materiały, jednak sam zakup do dopiero początek. Aby przystąpić do pracy, trzeba mieć wiedzę, w jaki sposób należy mocować płyty warstwowe.

płyty warstwowe

Przygotowania do montażu płyt warstwowych

Montaż płyt wielowarstwowych jest procesem kilkuetapowym. Najpierw trzeba, co nie jest niczym dziwnym, przewieźć je na teren prac. Przy płytach krótszych można to zrobić ręcznie lub przy pomocy wózka widłowego. Jeśli zaś mają ponad 6 metrów długości, należy je podnosić na pasach transportowych i wspomóc się trawersem.

Trzeba uważać podczas rozładunku, aby płyty nie uległy uszkodzeniu. Następnie należy sprawdzić, czy konstrukcja montażowa jest prosta, by później wszystko było szczelne i zdjąć folię ochronną. Kolejnym krokiem, który trzeba wykonać jeszcze przed samym mocowaniem płyty warstwowej, jest przyklejenie taśmy uszczelniającej, by zapobiec uszkodzeniom okładzin.

Jak wygląda montaż i kto powinien go przeprowadzać?

Sam montaż płyt warstwowej powinien się odbywać przy pomocy podnośników podciśnieniowych, dzięki którym prace będą przebiegały sprawniej.

Pierwsza płyta jest montowana w taki sposób, by łączniki przechodziły przez całą jej grubość. Kolejne płyty muszą być montowane z dbałością o docisk i odpowiednią szczelność konstrukcji, by nie tworzyły się mostki termiczne, które skutkują ucieczką ciepła na zewnątrz. Można zadbać również o dodatkowe uszczelnienie płyt. Na ostatnim etapie prac montażowych montuje się obróbki maskujące, np. styki, wiatrownice czy cokoły. Jak mówi ekspert z firmy LEKKAOBUDOWA, w przypadku płyt dachowych istotnym elementem konstrukcji są także świetliki.

Zamontowanie płyt warstwowych jest na pozór rzeczą dość mało skomplikowaną, jednak powinni się tym zająć fachowcy, którzy mają duże doświadczenie w tego rodzaju działaniach. Dzięki temu można być pewnym, że nie zdarzą się w przyszłości problemy ze szczelnością konstrukcji. Jak mówi ekspert, dobre płyty warstwowe są jeszcze dodatkowo zabezpieczane np. przed korozją czy wspomnianą utratą ciepła. Najlepsze konstrukcje zbudowane z tego typu tworzywa są odporne na zmienne warunki atmosferyczne – są jednocześnie lekkie i wytrzymałe, dzięki czemu nie ma obaw nawet w przypadku intensywnych opadów śniegu oraz późniejszych roztopów.

śr. ocena 0 / głosów 0