W jaki sposób wybrać najlepszy serwis samochodowy

Nadwiślańscy mechanicy cieszą się najlepszą opinią, ale jak można się temu dziwić, skoro często koszt naprawy nie ma nic wspólnego z zakresem wykonanych prac. Radzimy, jak nie dać się nabrać na “lipną” naprawę i co zrobić, żeby znaleźć uczciwy serwis.

Uzgodnij koszt naprawy

Od czego zacząć poszukiwania dobrego serwisu? Gdy zaczynasz współpracę z nowym serwisem samochodowym, zwróć baczną uwagę, na to jak pracownicy prowadzą z Tobą rozmowę – czy pytają się o okoliczności awarii, czy dopytują o dotychczasowa przeszłość pojazdu. Jest to ważne, ponieważ prawdziwy profesjonalista na pewno będzie chciał jak najlepiej poznać przyczynę usterki. Będzie jak lekarz, który diagnozuje chorobę na podstawie wywiadu z pacjentem, a dopiero później zabiera się do wypisywania leków. Ustalenie okoliczności wystąpienia niepokojących syndromów, jak i konkretnych danych auta (model, wersja, rok) umożliwi przygotowanie się do usunięcia usterki.

Po rozmowie z właścicielem i pierwszych oględzinach auta, mechanik powinien być podać termin naprawy i rozpocząć podliczanie kosztów – uwzględniając cenę części zamiennych i robociznę. Pamiętaj, uczciwy mechanik zawsze będzie w stanie oszacować koszty, a w przypadku ekstra wydatków, musi wcześniej się z Tobą skontaktować i poprosić o ich akceptację.

Spisz protokół

Większość z nas oddaje kluczki do auta i wychodzi z warsztatu. To bardzo duży błąd! To prawda, że z garażu mechanika nikt auta nie ukradnie, ale mogą się przecież wydarzyć inne losowe wypadki. Mogą pojawić się nowe uszkodzenia, zarysowania albo nawet gorsze rzeczy. Dlatego, dobry serwis samochodowy zanim weźmie auto pod swoją opiekę, spisuje odpowiedni protokół, w którym opisywany jest stan auta z uszkodzeniami, otarciami, zawartością, stanem paliwa i aktualnym przebiegiem. W tym dokumencie wpisywany jest także planowany zakres prac i przybliżona cena usługi, co pozwala uniknąć przyszłych nieścisłości.

Czy warto korzystać z ASO?

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie napraw i nie chcesz próbować szczęścia w przydrożnych warsztatach, możesz skorzystać z autoryzowanych serwisów samochodowych dedykowanych dla Twojej marki samochodu. Jak wyjaśnia pracownik firmy ADF Auto: Autoryzowany serwis to profesjonaliści, którzy doskonale znają się na naprawianej marce. To także najnowocześniejsze urządzenia diagnostyczne i naprawcze oraz oryginalne części zamienne, które gwarantują bezpieczne użytkowanie pojazdu.

Atutem ASO jest również gwarancja udzielana na przeprowadzone naprawy i wykorzystane do nich części zamienne. Bez względu na to, czy skorzystasz z ASO, czy innego serwisu, pamiętaj, że wybierając dobry warsztat nie powinieneś sugerować się najniższą ceną, ponieważ nigdy nie będzie ona szła w parze z wysoką jakością. Co gorsza, zła naprawa nie tylko naraża nas na koszty kolejnych wizyt w warsztacie, ale także może zmniejszyć nasze bezpieczeństwo w podróży.