W jaki sposób wybrać idealną uczelnię

Jeżeli właśnie planujesz podjąć studia, na pewno jesteś pełen obaw, ale też oczekiwań i nadziei. Pewnie masz już wymarzony kierunek, ale czy zastanawiałeś się nad wymarzoną uczelnią? To, jakie warunki oferuje szkoła wyższa, może mieć ogromny wpływ na to, jak spędzisz najbliższe lata! Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej uczelni

Kadra i poziom nauczania

Na uczelni najważniejsza jest…nauka. Właśnie po to tam idziesz. Warto więc zdecydować się na miejsce, w którym faktycznie zdobędziesz wiedzę.

O jakości uczelni świadczą dwie rzeczy: kwalifikacje kadry oraz osiągnięcia absolwentów. Jeżeli masz wybrany kierunek, zajrzyj do planu studiów na tym kierunku. Czy jest kompleksowy? Czy obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę? Kto prowadzi zajęcia? Czy ta osoba ma doświadczenie w dziedzinie, o której opowiada? Możesz sprawdzić, jakie publikacje i sukcesy ma na koncie dany wykładowca, a także co mówią o nim studenci. Warto też poszukać na Facebooku grupy zrzeszającej studentów danej uczelni i tam zapytać o opinie. Informacje od studentów – zarówno tych zadowolonych, jak i nieusatysfakcjonowanych – są bezcenne!

Jeżeli jest taka możliwość, porozmawiaj też z absolwentami oraz sprawdź, jak radzą sobie oni na rynku pracy. Czy długo szukają zatrudnienia? Czy znajdują je w wyuczonym zawodzie? Te informacje pozwolą ocenić, czy uczelnia przekazuje wiedzę na poziomie pozwalającym szybko odnaleźć się na rynku pracy i czy jej absolwenci są cenieni – a więc czy uczelnia ma renomę.

Atmosfera i życie studenckie

Nie samą nauką student żyje! Nie oszukujmy się – znaczącą część czasu spędzisz na zabawie i rozwoju niezwiązanym ściśle z zajęciami. Dlatego musisz dowiedzieć się, jak wygląda życie po zajęciach!

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba sprawdzić, czy na uczelni działają organizacje studenckie, a jeśli tak – to czy są aktywne i ile osób zrzeszają oraz jakie wydarzenia organizują. Warto przyjrzeć się też temu, w jakich imprezach uczestniczy uczelnia – np. czy ma swoją edycję juwenaliów.

Przyjrzyj się także najbliższej okolicy uczelni i temu, co znajdziesz na kampusie. Czy są tam sklepy i punkty gastronomiczne? Czy miejsca są godne polecenia? To wszystko będzie rzutowało na jakość Twojego codziennego studenckiego życia. Wartą rozważenia uczelnią jest www.wsu.pl.