W jaki sposób powstaje ekogroszek?

Ekogroszek zalicza się do paliw stałych. Od wielu lat święci triumy jako nie tylko tani, ale też przyjazny środowisku opał. Wysoka kaloryczność przy niskiej cenie to to, co skłania rzesze konsumentów do wyboru właśnie ekogroszku. Jego wyjątkowe właściwości nie są przypadkowe – wynikają ze specyficznego procesu produkcji. W jaki sposób powstaje ekogroszek?

Proces produkcji ekogroszku

Węgiel, z którego powstaje ekogroszek, jest wstępnie selekcjonowany pod kątem rozmiaru bryły oraz kaloryczności. Te wybrane kamienie węgla są kruszone, a następnie przesiewane przez sito, które przepuszcza zbyt drobne kawałki węgla, zaś pozostawia drobiny o odpowiedniej wielkości. Aby pozbyć się miału i osadu z pyłu węglowego, stosuje się następnie płukanie.

Celem i efektem tych prac jest węgiel o odpowiednich właściwościach. Wartości opałowej sprzyja niska zawartość siarki oraz odpowiednia ilość popiołu węglowego. Siarka stanowi nieco mniej niż 0,6% masy ekogroszku, zaś popiół – 10% masy. Dzięki temu ten rodzaj opału jest jednocześnie wysoko kaloryczny i wydajny – daje dużo energii i nie marnuje się podczas spalania.

Spalanie ekogroszku

Ekogroszek nie jest przeznaczony do każdego typu pieca. Jest przygotowywany z dużą starannością zarówno pod względem wielkości, jak i składu po to, aby spalać go w możliwie najlepszych warunkach. Pozwala to na uzyskanie najlepszej proporcji wydajności do ceny.

Ekogroszek powinien być spalany wyłącznie w niskoemisyjnych kotłach z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym. Tylko w ten sposób możliwe jest wykorzystanie wszystkich walorów ekogroszku – zarówno jego kaloryczności i wydajności, jak i łagodności dla środowiska. Dzięki odpowiedniemu kotłowi można sporo zaoszczędzić – nowoczesne urządzenia opałowe wykorzystują paliwo dokładniej. Jednocześnie są one bardzo wygodne w obsłudze – podajniki sprawiają, że nie trzeba regularnie dokładać własnoręcznie do pieca. Nasza ingerencja jest ograniczona do minimum. Podnosi to także bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że nie tylko jakość kotła ma znaczenie, ale też walory samego opału. Wysokiej jakości ekogroszek można dostać na www.twoj-opal.pl.