W jaki sposób dobrać pieluchomajtki

Nietrzymanie moczu dotyka nie tylko osób starszych, ale również młodych – pojawia się między innymi w następstwie chorób lub uszkodzenia układu moczowego. Niezależnie od swej przyczyny jest to dolegliwość bardzo uciążliwa, w znaczący sposób odbijająca się na komforcie fizycznym oraz psychicznym chorego. Jednym z rozwiązań pozwalających na utrzymanie w takich przypadkach należytego poziomu higieny są pieluchomajtki. Aby spełniały one należycie swoje zadanie konieczne jest ich odpowiednie dobranie do potrzeb chorego.

Rozmiar

Jedną z podstawowych kwestii, które należy brać pod uwagę dobierając pieluchomajtki jest oczywiście ich rozmiar. Na opakowaniach produktów zazwyczaj znajdziemy przygotowane przez producentów tabele, dzięki którym w łatwy sposób dopasujemy rozmiar bielizny do obwodu pasa i bioder pacjenta.

Dobranie odpowiedniego rozmiaru jest kwestią niezwykle istotną w przypadku pieluchomajtek – wyjaśnia przedstawiciel firmy Medseven, specjalizującej się w sprzedaży wyposażenia medycznego – Niezależnie od tego, czy nosząca je osoba musi leżeć, czy może pozostaje aktywna, źle dobrany rozmiar bielizny objawia się niezbyt przyjemnymi konsekwencjami. Jeśli rozmiar będzie zbyt mały, pacjent będzie odczuwał nieprzyjemny ucisk, który w połączeniu z kontaktem z wilgocią może zaowocować oparzeniami i źle gojącymi się ranami. Jeśli z kolei bieliznę będzie zbyt luźna, straci swoją szczelność, co skończyć się może przeciekami na ubranie.

Chłonność pieluchomajtek

Drugą bardzo istotną kwestią, którą powinniśmy kierować się w wyborze bielizny chłonnej, jest wybór współczynnika chłonności. Należy pamiętać, że wysoką chłonność pieluchomajtek uzyskuje się kosztem większej powierzchni oraz grubości materiału użytego w ich produkcji – jest to istotne z punktu widzenia osób, które pozostają aktywne i wychodzą z domu, gdyż zbyt gruba bielizna może być widoczna spod warstwy ubrania, szczególnie w przypadku mężczyzn. Przez wybraniem pieluchomajtek powinniśmy sprawdzić, jakie są zalecenia ich producenta co do chłonności produktu.

Sposób zakładania

Istnieją dwa sposoby zakładania pieluchomajtek – pierwszy z nich jest identyczny jak w przypadku normalnej bielizny. Pieluchomajtki takie mają elastyczne boki, które ułatwiają wkładanie ich przez nogi. Tego typu produkty są odpowiednie dla osób aktywnych, gdyż nie ograniczają swobody ruchu. Dla osób, które nie mogą się poruszać i nie są w stanie same założyć bielizny dedykowane są pieluchomajtki zapinane na rzepy lub paski z klejem, jak normalne pieluchy.