Samozamykacze drzwiowe

Wyeliminowanie problemu trzaskających drzwi, przeciągów oraz wydłużenie żywotności skrzydeł drzwiowych i ościeżnic. To wszystko możliwe dzięki samozamykaczom drzwiowym, które są szczególnie przydatne w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Zasada ich działania jest bardzo prosta – siła, która potrzebna jest do otwarcia drzwi pozwala na ich samoistne zamknięcie.

W niektórych przypadkach, na przykład w drzwiach przeciwpożarowych, montaż samozamykaczy jest konieczny. W innych można zamontować zamykacze głównie w celu uniknięcia trzaskania drzwiami i wpadaniu zimnego powietrza z zewnątrz. Jak to działa i jakie rodzaje samozamykaczy drzwiowych możemy znaleźć na rynku?

Zasada działania samozamykaczy

Samozamykacze to urządzenia mechaniczne lub elektromechaniczne. Składają się z niewielkiej skrzynki, w której znajduje się mechanizm oraz składanego ramienia, które odpowiada za zamykanie drzwi. Podczas otwierania konieczna jest energia, która kumuluje się następnie w sprężynie odpowiedzialnej za zamknięcie drzwi. Skrzydło drzwiowe wyposażone w zamykacz zamyka się w dwóch etapach: na początku bardzo szybko, a następnie wolniej, by domknąć drzwi bez trzaskania. Dodatkowo zamykacze wyposażone są w zabezpieczenia uniemożliwiające gwałtowne otwarcie drzwi na przykład podczas silnego wiatru.

Rodzaje samozamykaczy

Ze względu na sposób montażu możemy wyróżnić samozamykacze nawierzchniowe oraz wewnętrzne. Pierwszy rodzaj zamykaczy montowany jest na zewnątrz. W zależności od rodzaju zamykacza oraz budowy samych drzwi mogą być umieszczone na górze ościeżnicy, na skrzydle drzwiowym lub na ramie przy zawiasach. W przypadku zamykaczy nawierzchniowych możliwe jest zamontowanie na skrzydle drzwiowym lub ościeżnicy po tej samej stronie co zawiasy lub po stronie przeciwnej. Wewnętrzne są natomiast niewidoczne i mogą być ukryte w ościeżnicy, w podłodze lub w skrzydle drzwiowym. Ze względu na budowę zamykacze dzielą się na ramieniowe oraz ślizgowe. Oczywiście występują również w odmiennych kolorach, dzięki czemu mogą być dopasowane kolorystycznie do wystroju wnętrza. Brązowe, srebrne i białe zamykacze drzwiowe znajdziemy między innymi w ofercie sklepu metalowego Karolewscy.

Zamykacze mogą być montowane zarówno na drzwiach jedno- jak i dwuskrzydłowych. W przypadku drzwi podwójnych mogą zostać wyposażone w mechanizm kolejności zamykania.

Montaż samozamykacza

Podczas wyboru należy pamiętać, że nie każdy samozamykacz może być montowany w dowolny sposób. W zależności od modelu może okazać się, że samozamykacz będzie mógł zostać umieszczony po stronie zawiasów jedynie na skrzydle drzwiowym, a po przeciwnej stronie wyłącznie na ościeżnicy. Warto wziąć te kwestie pod uwagę, aby nie okazało się, że mechanizm lub ramię przeszkadza w otwieraniu drzwi, bo na przykład zbyt blisko znajduje się ściana. Decyzję o wyborze samozamykacza dobrze jest więc podjąć już na etapie zamawiania drzwi – wówczas będziemy mieli więcej możliwości.

Podczas montażu należy również wziąć pod uwagę kąt otwarcia drzwi, do którego dostosujemy położenie samozamykacza. Należy pamiętać, że zawory hydrauliczne urządzenia muszą być skierowane w stronę zawiasów. Konieczne jest również wywiercenie otworów zarówno w skrzydle drzwiowym, jak i ościeżnicy, by zamontować mechanizm zamykacza.

Po zamocowaniu mechanizmu czas przejść do regulacji. Na początku reguluje się zawór odpowiedzialny za zamykanie, a następnie za domykanie drzwi do końca. Dobrze, jeśli cały proces trwa nie mniej niż 5 sekund, jednak z powodzeniem można dostosować go do własnych potrzeb. Zmniejszenie prędkości zamykania drzwi odbywa się poprzez przekręcenie zaworu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Aby przyspieszyć proces zamykania pokrętło przekręca się odwrotnie do ruchów wskazówek.

Zalety wykorzystania samozamykaczy

Na koniec warto wspomnieć, jakie zalety niesie ze sobą montaż samozamykacza. Przede wszystkim można mieć pewność, że drzwi będą zawsze zamknięte, ponieważ po otwarciu zamkną się samoistnie – co ma znaczenie zwłaszcza w miejscach o ograniczonym dostępie. Dodatkowo drzwi nie trzaskają, a jednocześnie nie są otwarte na tyle długo, by do pomieszczenia dostało się zimne powietrze z zewnątrz podczas chłodniejszych miesięcy roku. Również latem do środka nie wpada gorące powietrze, dzięki czemu wewnątrz utrzymuje się stała temperatura. No i oczywiście wydłuża się żywotność drzwi i ościeżnic – dzięki temu, że drzwi nie trzaskają są w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia mechaniczne.

śr. ocena 0 / głosów 0