Różnice między porcelaną a ceramiką

Porcelana i ceramika – to dwa pojęcia używane naprzemiennie, przez co stosunkowo często ze sobą mylone. Zdarza się, że mówiąc o wyrobach ceramicznych, mamy na myśli wyroby porcelanowe. Twierdzenie to oczywiście może być zgodne z prawdą, choć wbrew pozorom wcale nie musi. Z czego wynika subtelna różnica pomiędzy ceramiką a porcelaną i jak ją rozpoznać? Zapraszamy do lektury artykułu poświęconego tej interesującej kwestii.

ceramika

Ceramika niejedno ma imię

Każda osoba rozpoczynająca przygodę z ceramiką i porcelaną powinna zdawać sobie sprawę, że nie zawsze są to pojęcia tożsame. W przypadku ceramiki, mamy do czynienia z o wiele szerszą grupą tworzyw i wyrobów. Produkty ceramiczne, wszelkiego rodzaju naczynia czy elementy dekoracyjne, mogą być wykonane z porcelany bądź bazować na zupełnie innym rodzaju tworzywa – na przykład porcelicie, kamionce czy też fajansie. Na tej podstawie można wysunąć dość jasny wniosek. Wszystkie wyroby klasyfikowane jako porcelana da się przyporządkować do ceramiki, ale w żadnym razie nie można tego uczynić na odwrót. Porcelana jest bowiem pojęciem znacznie węższym. Określa ono specyficzny typ ceramiki – ten najbardziej luksusowy i szczególnie pożądany przez klientów, cechujący się wyjątkowymi właściwościami i estetyką. Przykłady wysokiej klasy wyrobów porcelanowych dla domu można podziwiać między innymi na stronie internetowej renomowanego sklepu porcelana24.pl. Zestawiając je z pospolitymi wyrobami z kamionki czy fajansu, często bez problemu dostrzeżemy różnice wizualne. Bywa jednak i tak, że różnice te są bardzo subtelne.

Jak rozpoznać porcelanę?

W jaki sposób rozpoznać, że dany zestaw ceramiczny jest wykonany z porcelany? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jego cenę. Nie ulega wątpliwości, że wyroby z porcelitu i fajansu będą zdecydowanie tańsze od swoich porcelanowych odpowiedników. Jeśli więc mamy do czynienia z produktami w bardzo niskiej, okazyjnej wręcz cenie, wielce możliwe że nie będzie to porcelana, a inny rodzaj ceramiki. Wprawne oko dostrzeże też wspomniane już wcześniej różnice w wyglądzie. Cechą charakterystyczną porcelitu jest nieco przybrudzona kremowa biel. Samo tworzywo zaś nie prześwituje. Fajans jest natomiast znacznie masywniejszy i grubszy na ściankach naczyń. Porcelana prezentuje się o wiele subtelniej wizualnie, jest zgrabniejsza i bardziej smukła. Osoby, chcące oszczędzić sobie zakupowych rozterek, powinny od razu zwrócić swoją uwagę w stronę zaufanych sklepów. Wyroby porcelanowe pochodzące ze sprawdzonych źródeł z pewnością nie zawiodą oczekiwań i będą warte swojej ceny, stanowiąc estetyczne i funkcjonalne uzupełnienie wyposażenia domu.

śr. ocena 2.7 / głosów 73