Różnice między ciągnikiem siodłowym a samochodem ciężarowym

Jak nazywamy duży pojazd samochodowy, przeznaczony do transportu różnego rodzaju towarów. Większość osób zapewne odpowie, że jest to ciężarówka. Jednak taka odpowiedź będzie błędna. Utożsamianie ciężarówek z ciągnikami siodłowymi jest dość powszechne, choć w branży transportowej pojazdy te stanowią dwie zupełnie odmienne grupy pojazdów. Jakie są najistotniejsze różnice między nimi?

Ciągnik siodłowy a ciężarówka

Choć ciągniki siodłowe nietrudno spotkać na drogach – szczególnie tych szybkiego ruchu – większość osób niezwiązanych z branżą motoryzacyjną i transportową potocznie nazywa je ciężarówkami. Z drugiej strony te same osoby bez problemu znajdą różnice między ciągnikiem a ciężarówką. Co to za różnice?

Ciężarówkami nazywamy wszystkie pojazdy samochodowe o znacznej masie, których konstrukcja pozwala wykorzystać je do transportu dużych ładunków – wyjaśnia przedstawiciel firmy Smuszkiewicz, specjalizującej się w sprzedaży pojazdów transportowych – Należy zwrócić uwagę, że skrzynia ładunkowa, cysterna bądź inne elementy, w których mieści się ładunek, są trwale połączone z nadwoziem pojazdu. Właśnie tego typu konstrukcja odróżnia ciężarówkę od ciągnika – ten drugi typ pojazdu nie posiada nadwozia, która umożliwiłaby załadowanie go towarem. Zamiast tego wyposażony jest on w tak zwane siodło, czyli element przeznaczony do połączenia ciągnika z innym pojazdem drogowym, który jest pozbawiony własnego napędu. Pojazdem takim może być na przykład naczepa.

Innym ważnym faktem jest, że połączenie między naczepą i ciągnikiem nie jest sztywne. Oznacza to, że podczas wykonywania manewrów oba pojazdy mogą skręcać się względem siebie. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ znacznie zwiększa możliwości manewrowania takim zestawem. Ciągnik, do którego została podłączona długa naczepa jest w stanie łatwiej pokonać trudne zakręty. Dlatego zazwyczaj ciągniki są w stanie przewozić dłuższe ładunki, niż sztywne ciężarówki.

Zalety ciągników siodłowych

Możliwość transportowania większych ładunków to nie jedyna przewaga ciągników nad ciężarówkami. Naczepy do ciągników występują w różnych rodzajach – mogą to być wywrotki do transportu sypkich materiałów, np. kruszyw, chłodnie, cysterny, naczepy do transportu zwierząt i wiele innych. Każdą z nich można podłączyć do tego samego ciągnika. Dla posiadacza pojazdu, np. firmy transportowej jest to ogromne ułatwienie i oszczędność – jeden ciągnik może zostać wykorzystany do transportu dowolnego ładunku, w zależności od potrzeb. Ponadto koszt zakupu naczepy jest dużo mniejszy, niż koszt zakupu ciężarówki o takich samych właściwościach.

śr. ocena 5 / głosów 5