Rolety rzymskie – piękno i funkcjonalność

Rolety stają się coraz bardziej popularne i zastępują tradycyjne zasłony czy żaluzje. Nie tylko chronią nas od słońca i pozwalają zachować prywatność, ale stanowią także bardzo ważny element dekoracyjny w naszych wnętrzach. Niezwykle istotne jest, aby odpowiednio o nie dbać, tak by uniknąć ich blaknięcia i zanieczyszczeń. Dzięki temu mogą służyć nam przez wiele lat i pięknie się prezentować.

rolety-rzymskie

Rolety materiałowe a rolety rzymskie

Każdy rodzaj rolet wymaga odmiennego sposobu czyszczenia. Niektóre z nich nie mogą być prane w pralce, prasowane ani czyszczone na mokro, ponieważ ryzykujemy w ten sposób powstawaniem odbarwień na materiale. W przypadku tego typu rolet zalecane jest używanie odkurzacza, ściereczki z mikrofibry, a nawet gumki do ścierania, gdy mamy do czynienia z drobnymi zabrudzeniami. Zastosowanie wilgotnej ściereczki wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak możemy jej użyć w przypadku trudnych do usunięcia plam, zachowując przy tym jednak dużą ostrożność.

Znacznie łatwiej jest poradzić sobie z zabrudzeniami w przypadku rolet rzymskich, które nie mają przeciwwskazań do kontaktu z wodą, dlatego możemy je swobodnie prać i czyścić na mokro, a także prasować.

Demontaż

W celu dokładnego wyczyszczenia i wyprania rolet rzymskich niezbędne jest ich prawidłowe zdemontowanie. Jak to zrobić? Na początku należy rozwinąć i wyprostować roletę. Kolejnym krokiem jest rozwiązanie sznurków znajdujących się z tyłu rolety, tak, aby swobodnie zwisały na całej jej długości. Następnie powinniśmy usunąć druty usztywniające i odczepić tkaninę od całości mechanizmu. Tak przygotowane rolety możemy z łatwością poddać dalszym zabiegom pielęgnacyjnym.

Pranie

Rolety rzymskie możemy wyprać zarówno ręcznie, jak i w pralce. W tym drugim przypadku należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach: musimy dobrać odpowiedni detergent do rodzaju tkaniny, z której wykonana jest roleta, warto jest dodać płyn do płukania, powinniśmy unikać wirowania – w przeciwnym wypadku ryzykujemy uszkodzeniem tkaniny. Ważne jest też, aby temperatura wody nie przekraczała 40 stopni. Czy wszystkie rolety nadają się do prania w pralce? Najbezpieczniej jest prać rolety bawełniane lub poliestrowe. W innym wypadku zaleca się pranie ręczne lub skorzystanie z pralni chemicznej, szczególnie jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo delikatnymi tkaninami, takimi jak jedwab. Należy zwrócić uwagę na indywidualne zalecenia producenta dotyczące prania, które znajdują się na metce.

Następnie powinniśmy rozłożyć rolety w celu ich wysuszenia, po czym możemy je wyprasować. Kolejną czynnością jest przymocowanie rolety do mechanizmu i ponowny ich montaż – w taki sam sposób, jak zostały zdjęte.

Niestety, jak możemy zauważyć pielęgnacja rolet jest bardzo czasochłonnym i wymagającym wiele pracy zajęciem, szczególnie jeśli zdobią wiele okien w naszym domu czy biurze. Dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnych firm sprzątających, takich jak firma SOMI z Poznania, które szybko i sprawnie zadbają o nasze rolety, a my nie będziemy musieli martwić się o to, czy nie ulegną one zniszczeniu poprzez użycie niewłaściwych detergentów lub nieprofesjonalne zabiegi pielęgnacyjne.