Rola opakowań w marketingu

Wyobraź sobie, że stoisz w sklepie przy lodówce i po raz pierwszy w życiu chcesz kupić lody. Jakie kryteria wyboru przyjmiesz? Cenę, ilość mleka w składzie czy wielkość opakowania? A może jego wygląd? Okazuje się, że opakowanie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzje zakupowe, dlatego firmy coraz częściej prześcigają się w wymyślnych formach zabezpieczenia swoich produktów. Związane jest to z rozwojem gospodarki i warunków życia ludności, a także wzrostem świadomości i wymagań konsumentów oraz konkurencyjnością na rynku.

Dwie funkcje opakowania

Opakowanie produktu można uznać za narzędzie marketingowe, które pomaga w przyciągnięciu klienta i zbudowaniu z nim długotrwałej relacji. Jego funkcja nie ogranicza się już tylko do ochrony produktów przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. W dzisiejszych czasach jest ona znacznie szersza, zwłaszcza jeśli chodzi o marketing.

Umiejętnie zaprojektowane opakowanie sprawi, że produkt wyróżni się na półce sklepowej i przyciągnie wzrok klientów, którzy nawet nie myśleli o zaspokojeniu potrzeb wynikających z jego posiadania. Duża konkurencja nie ułatwia jednak zadania projektantom, którzy muszą połączyć ze sobą funkcję promocyjną z informacyjną opakowania. Prawo wymaga bowiem, aby na każdym opakowaniu znalazły się dane dotyczące właściwości określonego produktu.

Co należy uwzględnić podczas projektowania opakowania?

Warto zadbać o ciekawą formę, interesującą grafikę lub oryginalny dobór barw, aby stworzyć wizerunek produktu, który będzie wzbudzał zaufanie i przekona do zakupu. W celu dostosowania projektu do panujących trendów, przed procesem projektowania należy zrobić rzetelną analizę, w której uwzględnione zostaną: grupa docelowa, przedział cenowy oraz kategoria oferowanego towaru.

Jednym z pomysłów na wyróżniające się opakowanie jest jego uszlachetnienie, np. poprzez laminowanie, użycie fluoryzujących farb, a nawet zastosowanie technologii lentikularnej, która pozwala na uzyskanie wizualnego efektu 3D bez konieczności używania specjalistycznych okularów lub innego osprzętu – zauważa specjalista z firmy PROFIX 3D producenta trójwymiarowych opakowań i etykiet.

Podsumowując, w trakcie projektowania opakowania należy zapewnić zarówno dostarczenie klientom dóbr w optymalnej cenie, jak również rentowność produkcji w firmie. Opakowanie jest nośnikiem komunikacji, dzięki czemu pełni funkcję elementu, który identyfikuje produkt z marką i wpływa na decyzje zakupowe konsumenta.