Rola dotyku w rozwoju dziecka

W rozwoju dziecka kluczowe jest poczucie bezpieczeństwa. Bez niego maluszek nie może skupić się na innych rzeczach takich, jak napływające z zewnątrz bodźce, nowe miejsca i przedmioty oraz nauka podstawowych czynności. Tym, co daje najmłodszym takie poczucie bezpieczeństwa jest dotyk.

rozwoj dziecka

Pierwotny zmysł

Zmysł dotyku to najwcześniejsze narzędzie komunikacji dziecka ze światem i w porównaniu do pozostałych zmysłów jest niezwykle dobrze rozwinięty u noworodka. Nic dziwnego – jeszcze w brzuchu mamy, dzięki ruchom wód płodowych, skóra dziecka jest cały czas stymulowana. Po narodzinach dotyk matki pozwala budować więź i uspokaja maluszka. Dziecko poznaje też świat i siebie samego za pomocą dotyku – łapie się za nóżki, dotyka brzucha, a w miarę upływu czasu każdy napotkany po raz pierwszy przedmiot musi znaleźć się w dłoniach szkraba.

Przytulenie dobre na wszystko

Gdy jest nam źle, smutno lub boimy się czegoś, uspokaja nas przytulenie się do bliskiej osoby, potrzymanie za rękę lub poklepanie po ramieniu. Podobnie jest w przypadku dziecka – dotyk wspierający, wyrażający miłość i troskę, sprawia, że dziecko zaczyna czuć się pewniej, a co najważniejsze, zaczyna przenosić takie wzorce zachować również na grupę rówieśników, np. dzieci w przedszkolu. Potrafi otwierać się przed innymi, okazywać emocje i wsparcie. Umie w pozytywny sposób załagodzić własny stres.

Zmniejszony dystans

Odpowiednio zastosowany dotyk pozwala budować bliskie relacje i zmniejszać dystans ucząc dziecko życia w grupie. Niezwykle ważne jest, aby te same ciepłe relacje panowały również w przedszkolu. Opiekun w żłobku czy przedszkolu, np. Centrum Zabawy i Rozwoju Elfik, powinien zachowywać się ciepło w stosunku do dzieci, nie budować muru, jeśli trzeba wziąć maluszka za rękę czy pogłaskać po włosach. To spowoduje, że najmłodsi będą czuć się bezpiecznie również podczas zajęć, gdy mamy i taty nie ma na horyzoncie.