Rodzaje rusztowań budowlanych

Rusztowania budowlane są niezbędnym elementem zabezpieczającym pracowników podczas pracy na budowie. Są to tymczasowe konstrukcje, które złożone są ze słupów pionowych i poziomych. W zależności od rodzaju budowy stosuje się różne ich rodzaje. Z naszego artykułu dowiesz się, jakiego typu rusztowania wykorzystywane są na budowach. Oto ich krótka charakterystyka.

rusztowania-budowlane

Podział ze względu na sposób przemieszczenia oraz montaż

Jeżeli chodzi o rozróżnienia rusztowań budowlanych ze względu na sposób ich przemieszczenia, mówi się o konstrukcjach ruchomych i nieruchomych. Te pierwsze, zwane także jezdnymi, są wielokrotnie używane na placu budowy, ze względu na zamontowane samonastawne kółka. Ich przemieszczenie nie wymaga rozkładania rusztowania na części. Inaczej niż w przypadku konstrukcji nieruchomych, które należy rozbierać na elementy składowe, dlatego używa się ich podczas prac trwających przez dłuższy okres w jednym miejscu.

Montaż rusztowań budowlanych także wymusza rozróżnienie konstrukcji – na systemowe i niesystemowe. Rusztowania systemowe nie potrzebują dokumentacji projektowej, co wynika z faktu, że ich wymiary i dopuszczalne obciążenia są podyktowane wymiarami, które określają elementy składowe i materiały stosowane na konstrukcję. Rusztowania niesystemowe wymagają z kolei indywidualnego projektu, uwzględniającego obciążenia pomostu roboczego. Jest to związane z brakiem narzucenia przez wymiary elementów składowych wymiarów siatki konstrukcyjnej.

Podział ze względu na sposób przenoszenia obciążeń oraz materiał wykonania

Kryterium, jakim jest sposób przenoszenia obciążeń, pozwala wyróżnić trzy typy rusztowań budowlanych. Rusztowania przyścienne pozwalają na zakotwienie ich do obiektu budowlanego, co sprawia, że obciążenie jest rozłożone pomiędzy podłoże oraz konstrukcję budowli. W rusztowaniach wolnostojących obciążenia przenoszone są na podłoże. Nie są one związane z obiektem budowlanym, a ich stateczność wynika z ich własnej konstrukcji. W przypadku, gdy konstrukcji nie można oprzeć na stabilnym podłożu, wykorzystuje się rusztowania wiszące, pozwalające przenieść w całości obciążenie na konstrukcję obiektu. Odbywa się to poprzez podwieszenie ich za pomocą lin lub wieszaków.

Ostatni podział (ze względu na materiał wykonania) wyróżnia rusztowania aluminiowe, stalowe i drewniane. Warto mieć to na uwadze, szczególnie w przypadku konstrukcji mobilnych. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z lekkich i łatwych w przenoszeniu rusztowań aluminiowych, które dostępne są w ofercie firmy Euro-Rusztowania.

śr. ocena 5 / głosów 5