Rodzaje przyczep samochodowych

Okazuje się, że pewne problemy z transportem mają nie tylko duże firmy produkcyjne. Przewożenie większej ilości towaru bywa sporym wyzwaniem również dla niewielkich wytwórców czy osób prywatnych. Dlatego w takiej sytuacji rozwiązaniem okazać się mogą przyczepy samochodowe. Co warto na ich temat wiedzieć? Jakie rodzaje przyczep samochodowych można wyróżnić?

Przyczepy a naczepy – różnice

W celu przewożenia większych ładunków, które nie mieszczą się w środku samochodu wykorzystywane są specjalne przyczepy samochodowe. W praktyce ustawa Prawo o ruchu drogowym wyróżnia przyczepy i naczepy. Naczepy nie mają przedniej osi jezdnej – część ciężaru spoczywa w tym przypadku na osi ciągnika. Przyczepy są z kolei pojazdami niezależnymi, które łączy się z ciągnikiem za pomocą specjalnego dyszla. Różnice te mają duże znaczenie dla samochodów ciężarowych w czasie manewrowania. Przy samochodach mniejszych – dostawczych i osobowych – częściej spotkać się można z różnego rodzaju przyczepami.

Przyczepy otwarte i zamknięte

Przyczepy samochodowe mają wiele wersji, które przystosowane są do transportu danego rodzaju przedmiotów. Wyróżnia się przede wszystkim modele otwarte i zamknięte – te pierwsze umożliwiają przewożenie ładunków pod plandekami. Niekiedy posiadają również wyposażenie dodatkowe. Są to np. przyczepy burtowe, przyczepy do przewozu drewna, platformy, wywrotki i inne, którymi można przewozić duże ilości materiałów i przedmiotów niewymagających specjalnego traktowania. Do przyczep zamkniętych zalicza się natomiast chłodnie, przyczepy z plandeką, furgony czy przyczepy-kontenery. Ponadto na rynku spotkać się można z przyczepami specjalistycznymi, np. do przewozu zboża, koni, motocykli, quadów czy samochodów – muszą one mieć określoną konstrukcję, aby dobrze spełniały swój cel.

Przyczepy do aut osobowych

Przyczepy powszechnie kojarzą się przede wszystkim z transportem ciężarowym. Jednak w praktyce sporo z nich dedykowanych jest autom osobowym, które wykorzystywane są przykładowo w małych warsztatach. Niewielkich rozmiarów przyczepy są na ogół produkowane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Należą do nich m.in. modele z oferty firmy Autox. W przypadku samochodów osobowych często stosuje się przyczepy jednoosiowe, które są bardzo łatwe w montażu. Pozwalają na bezproblemowe przewożenie materiałów budowlanych, zakupów czy bagaży. Użytkować je mogą obaw kierowcy posiadający zwykłe prawo jazdy kategorii B. Jednak dodatkowo powinno się spełniać jeden podstawowy warunek – przyczepa i samochód razem nie mogą przekraczać masy 3500 kilogramów.

śr. ocena 5 / głosów 5