Rodzaje i charakterystyka maszyn do nakładania kleju

Jeżeli posiadamy przedsiębiorstwo wykorzystujące do pracy duże ilości kleju, zakup maszyn nakładających tę substancję może okazać się niezwykle opłacalną inwestycją przynoszącą optymalne efekty i poprawiającą jakość pracy. Nakładarki pozwalają na równomierne i dokładne rozprowadzanie kleju, jak również oleju czy wosku, a ze względu na nowoczesne rozwiązania techniczne okazują się jednym z najlepszych rozwiązań między innymi w przemyśle meblarskim i stolarskim.

maszyna-do-kleju

Mikser klejowy

W celu wymieszania dwóch składników w odpowiedniej proporcji używany jest mikser klejowy. Pozwala on na bardzo dokładne dozowanie i równomierne wymieszanie danej substancji, co skutkuje stałą jakością przetwarzanego kleju. Gotowa substancja w dalszej kolejności dozowana jest do maszyny nakładającej klej. Mikser klejowy jest urządzeniem niezbędnym w przypadku materiałów, które ulegają szybkiemu utwardzeniu, ze względu na krótki czas, podczas którego materiał musi ulec obróbce. Idealnie sprawdza się również w sytuacjach, gdzie używane są duże ilości kleju.

Maszyna wylewająca

Zasadą działania maszyny wylewającej jest spływanie kleju prostopadle w dół. Może być wykorzystywana nie tylko w przypadku płaskich powierzchni, ale również tych wygiętych czy zakrzywionych. Pozwala na uzyskanie równomiernej warstwy o wybranej grubości.

Maszyny do nakładania walcem

Możemy wyróżnić kilka rodzajów walców służących do nakładania kleju. Należą do nich walce metalowe oraz gumowe o zróżnicowanej twardości, a także gładkie lub żłobkowane (w tym wypadku występuje możliwość doboru materiału uwzględniając jego skład chemiczny, czy sposób nacinania skoku ryfla).

 Nakładanie danej substancji (oprócz kleju są to także oleje, woski czy lazury) odbywa się poprzez toczenie walca, na powierzchni którego znajduje się klej, po powierzchni – zależnie od potrzeb może być to materiał taki jak drewno, szkło, metal, czy styropian. Istotne jest jednak aby dana powierzchnia była płaska. Nakładanie za pomocą walca idealnie sprawdzi się w przypadku płaszczyzn o dużych rozmiarach – informuje przedstawiciel firmy Prochera.

Maszyny nakładające posiadają specjalny dozownik w formie korytka lub wałka charakteryzujący się możliwością zmiany odległości od walca. Nakładarki mogą służyć do nakładania wszystkich rodzajów klejów a ich dodatkową zaletą jest możliwość jednoczesnego dwustronnego nakładania kleju. Cechują się one niezwykle prostą budową, która przekłada się na ich łatwą obsługę oraz możliwość dokładnego wyczyszczenia w krótkim czasie. Posiadanie tego typu urządzenia jest niezbędne, jeżeli zależy nam na równomiernym nakładaniu danej substancji i optymalnych efektach pracy.

Możemy wyróżnić także walcową nakładarkę boczną, która stosowana jest głównie w przemyśle drzewnym w celu jednostronnego bocznego nanoszenia kleju.