Rodzaje akcesoriów do plandek i siatek ochronnych

Aby plandeka albo siatka ochronna należycie spełniała swoje zadanie zabezpieczania przewożonego ładunku, musi być odpowiednio zamocowana. Służą do tego rozmaite akcesoria, takie jak linki, haki, pierścienie czy pasy transportowe. W niniejszym artykule przedstawiono możliwości i cechy charakterystyczne poszczególnych elementów wyposażenia tego typu.

Ekspandory

Jednym z najbardziej kluczowych akcesoriów do plandek i siatek kontenerowych są wykorzystywane do ich napinania gumowe linki zwane ekspandorami. Nadają się one także do mocowania luźniejszych elementów ładunku, a występują chociażby w formie 80-centymetrowych odcinków wyposażonych z obu stron w haki. Można je też zakupić w odcinkach o wybranej długości, jak również w postaci stumetrowych rolek.

Klamry i przekroje

Fragmenty takich gumowych linek dają się w razie potrzeby łatwo łączyć i rozłączać dzięki specjalnym klamrom zaciskanym przy użyciu najprostszych kombinerek. Ważne jednak, by dostosować rodzaj klamry do średnicy ekspandera. Linki o przekroju 6 mm polecane są przede wszystkim do napinania siatek i plandek o mniejszych wymiarach. Grubsze często przeplata się też po ich obwodzie. Najbardziej wytrzymałe linki o średnicy 10 mm stosowane są zaś do plandek dużych i ciężkich.

Węże i haczyki

Podobnymi parametrami, jeżeli chodzi o średnicę, charakteryzują się także węże gumowe, również służące do mocowania oraz napinania plandeki lub siatki, a tym samym – skutecznego zabezpieczania ładunku. Haczyk, w który są wyposażone, umożliwia zaczepienie o oczko plandeki tudzież o splot siatki. Z kolei na burcie przyczepki, pojazdu czy kontenera montuje się ocynkowane stalowe haki, o które zaczepia się plandekę bądź siatkę z drugiej strony.

Gumowe pierścienie

Innym rodzajem zabezpieczenia są pierścienie gumowe, występujące w różnych długościach. – Te większe pozwalają na bardziej elastyczne zamocowanie siatki lub plandeki ochronnej – mówi ekspert z firmy Dr. Thiel, która specjalizuje się właśnie w tego typu siatkach i plandekach zabezpieczających przewożone towary.