Rodzaje akcesoriów do pracy na wysokości

Praca na wysokościach to czynność trudna, wymagająca i niebezpieczna, dlatego tak istotne jest, aby przed jej wykonywaniem zadbać o odpowiedni sprzęt zapewniający należytą ochronę, a także komfort i wygodę pracy. Oprócz podstawowego wyposażenia, takiego jak szelki czy liny, które jest niezbędne do zachowania bezpieczeństwa, możemy również wybierać spośród dodatkowych akcesoriów, które okazują się niezwykle przydatnym rozwiązaniem.

praca-na-wysokosci

Szelki bezpieczeństwa

Szelki bezpieczeństwa mają za zadanie zapewnić komfortowe i bezpieczne warunki pracy na wysokości. Umożliwiają wygodne i sprawne poruszanie się w górę i w dół , ergonomiczne ruchy oraz utrzymywanie stabilnej pozycji. W celu zagwarantowania wysokiej funkcjonalności, szelki mają możliwość regulacji, a projekt ich wykonania oraz użycie odpowiednich do tego materiałów zapewnia wygodne użytkowanie i zapobieżenie obtarciom karku czy szyi oraz zmniejszenie intensywności pocenia. W odpowiednich miejscach zastosowane są miękkie, szerokie pasy, natomiast dolna część kręgosłupa wspierana jest pasem specjalnie usztywnionym. Szelki w łatwy i szybki sposób można zdjąć i założyć. Ich dodatkowym atutem jest fakt, iż posiadają pętle do przechowywania potrzebnego sprzętu.

Pasy bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa stosowane są w celu umożliwienia komfortowej pracy poprzez zapewnienie dodatkowego podparcia dla pleców, co ma kluczowe znaczenie podczas pracy w uprzęży. Pas montowany jest do uprzęży biodrowej, a materiały stosowane do jego wykonania muszą charakteryzować się dużą odpornością na uszkodzenia zewnętrzne. Ponadto posiada wyściełane gąbką oparcie gwarantujące wygodę użytkowania – informuje nasz rozmówca reprezentujący firmę AMW Odzież robocza.

Liny bezpieczeństwa

Liny mają na celu umożliwienie stabilizowania się w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu łatwe staje się uzyskanie odpowiedniego dystansu podczas pracy. Sprawdzają się szczególnie na stalowych konstrukcjach, do których należą między innymi maszty czy wieże. Dostępne są w zróżnicowanych długościach, dlatego można dobrać je do indywidualnych potrzeb. W celu zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa, wyposażone są we wskaźnik zużycia, dzięki czemu można regularnie kontrolować ich stan. Wykonane są z odpornych i wytrzymałych materiałów najwyższej jakości.

Inne akcesoria

Oprócz wymienionych wyżej podstawowych sprzętów mających na celu usprawnienie i zapewnienie bezpieczeństwa pracy, możemy wymienić także inne przydatne akcesoria do pracy na wysokościach. Należą do nich między innymi przyrządy zaciskowe służące do wchodzenia po linie, punkty kotwiczenia do drzwi, okien i framug, przyrządy do autoasekuracji stanowiące ochronę przed upadkiem lub niekontrolowanym zjazdem, dodatkowe worki lub karabinki do mocowania narzędzi czy też amortyzatory.

śr. ocena 5 / głosów 5