Rewolwer czy pistolet – co wybrać?

Rewolwery to relikt przeszłości. To pomysł i konstrukcja rodem z XIX wieku, która ze względu na niski stopień zaawansowania zaczęła być wypierana przez pistolety. Oczywiście poza takimi miejscami, jak Stany zjednoczone, gdzie używa się ich już chyba ze względu na tradycję. Czy tak jest faktycznie i mając do wyboru pistolet lub rewolwer, ten drugi będzie wyborem gorszym?

Skoro na filmach wszyscy mają pistolety, to są lepsze?

Okazuje się, że nie. Należałoby wręcz zdecydowanie powiedzieć, że… to zależy. Zarówno pistolety, jak i rewolwery mają swoje mocne i słabe strony – wszystko jednak zależy od tego, kto tej broni będzie używał i w jakim celu. Powie ktoś, że przecież służą w tym samym celu – ale to mniej więcej tak samo, jak by porównywać motocykl i samochód. Tutaj cel też jest wspólny – ale różnice między nimi są ogromne.

Rewolwer jest konstrukcją, w której nie ma miejsca na nowoczesne technologie – w związku z czym nie postrzelamy tak zaawansowaną amunicją, jak w pistolecie. Dla pistoletu produkuje się o wiele więcej rodzajów amunicji, dostępne też są większe kalibry. Nowoczesne pistolety są też lżejsze, zatem i odrzut podczas strzału jest słabszy – a ten, który jest, o wiele lepiej się rozkłada. Rewolwery z racji swego silnego odrzutu mogą nawet doprowadzić do urazu lub zwyrodnienia stawu, gdy często się ich używa. W pistolecie mamy też więcej strzałów w magazynku, a same magazynki można dość szybko zmieniać. Jest to bardzo ważna cecha – nie ma bowiem nic gorszego, niż idący na nas napastnicy, gdy skończyła się amunicja w naszej broni. Przynajmniej z pozoru.

Stary, dobry Colt

Większa pojemność magazynka działa jednak wyłącznie psychologicznie, i to chyba tylko na właściciela broni. Wśród posiadaczy broni funkcjonuje powiedzenie, że jeśli nie da się „załatwić sprawy” sześcioma strzałami, to lepiej w ogóle nie brać broni do rąk, tylko brać nogi za pas. Ponadto rewolwer, choć ma o połowę mniej pocisków od standardowego magazynku, jest o wiele bardziej skuteczny niż pistolet. Rewolwer więcej naboi po prostu nie potrzebuje – ponieważ dysponuje o wiele większą mocą i celnością wystrzału, niż pistolet. I choć amunicja przeznaczona dla rewolwerów nie jest tak zaawansowana, jak ta pistoletowa, to mamy tutaj więcej możliwości jej stosowania – każdy rewolwer bowiem ma dużą tolerancję dla tego, co w niego załadujemy. Możemy nawet załadować sześć różnych rodzajów pocisków do każdej komory. Wynika to z tego, że w rewolwerze… nie ma miejsce na nowoczesne technologie. Tak, paradoksalnie ta właśnie cecha mocno przeważa na korzyść rewolwerów i jest powodem, dla którego ta niezmieniana od ponad stu lat konstrukcja jest do dziś powszechnie używana – co można zobaczyć np. w komisach, takich jak szczeciński Komisbroni.pl. Nie jest żadną tajemnicą, że im konstrukcja prostsza, tym bardziej niezawodna i nieawaryjna. A czy to właśnie niezawodność nie jest jedną z najważniejszych cech broni, którą wyciąga się w sytuacjach naprawdę ostatecznych?