Rejestracja własnej firmy krok po kroku

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Taka forma „samozatrudnienia” daje bowiem znacznie większą swobodę oraz możliwość znacznie wyższych zarobków niż tradycyjna praca na etacie. Wbrew pozorom, cały proces rejestracji własnej firmy nie jest skomplikowany i bez problemu można zrobić to samodzielnie.

Rejestracja firmy w CEiDG

Rejestrację firmy należy zacząć od decyzji, jaką formę prawną będzie miała nasza firma. Do wyboru mamy spółkę, indywidualną działalność gospodarczą i inne. Od tego zależy wiele późniejszych decyzji i sposobu prowadzenia firmy oraz jej księgowości. Warto już na tym etapie zorientować się, który księgowy mógłby się podjąć obsługi kadrowej i rachunkowej naszej firmy. Warto szukać wśród sprawdzonych osób, jak na przykład doradca podatkowy Grażyna Jabłońska.

Jeśli już podjęliśmy tę decyzję, należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można to zrobić w prosty sposób za pośrednictwem Internetu. Wysłanie takiego wniosku jest pozbawione opłat, a wpis wiąże się także ze zgłoszeniem firmy do ZUS oraz Urzędu Skarbowego. Jeszcze tego samego dnia, w którym wniosek o wpis do CEiDG zostanie złożony, firma może rozpocząć swoją działalność.

Rejestracja w Głównym Urzędzie Statystycznym

W ciągu 14 dni od daty rejestracji firmy w CEiDG należy uzyskać dla niej numer REGON. Jego nadanie jest oparte właśnie o wniosek o wpis do CEiDG. W przypadku przedsiębiorców, którzy już posiadali założoną w przeszłości firmę, numer ten pozostaje taki sam.

Zgłoszenie rozpoczęcia działalności gospodarczej do Urzędu Skarbowego

Zgłoszenie to następuje w oparciu o nasz wniosek o wpis do CEiDG. W Urzędzie Skarbowym należy jednak wybrać odpowiednią formę opodatkowania, jakiej będzie podlegała firma. Do jej rejestracji konieczny będzie nr NIP, który posiada każda osoba, która była legalnie zatrudniona. Następnie należy wypełnić wnioski VAT-R i VAT-5. Jeśli jest to pierwsza firma, którą zakładamy lub w poprzednim roku kalendarzowym nasze dochody nie przekroczyły 200.000 zł, możemy być zwolnieni z opłaty podatku VAT.

Rejestracja firmy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Tak, jak w przypadku US, także zgłoszenie do ZUS następuje w oparciu o wniosek do CEiDG. W ciągu 7 dni od złożenia wpisu do CEiDG należy zgłosić do ZUS wszystkie osoby podlegające ubezpieczeniu. W tym celu wypełniamy druk ZUA. W przypadku nowych firm, ich właściciele przez pewien czas płacą niższe składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to także osób, które w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziły własnej działalności gospodarczej.