Przemysłowe wykorzystanie paliw stałych

Węgiel to niewątpliwie jeden z liderów wśród paliw stałych, które są najczęściej wybierane i wykorzystywane w przemyśle. Jego zaletą jest wysoka kaloryczność, występowanie w wielu odmianach oraz atrakcyjna cena, która przyczynia się do jego niesłabnącej popularności. Dobrej jakości węgiel jest także przyjazny dla środowiska i urządzeń grzewczych.

Paliwa stałe w przemyśle

Węgiel to najważniejsze i najpopularniejsze naturalne paliwo stałe. Wykorzystywane jest w celach grzewczych zarówno w prywatnych domach, jak i w przemyśle; jego zaopatrzeniem zajmują się firmy dostarczające surowce techniczne i energetyczne, taki jak na przykład podlaski Krex. Węgiel występuje w postaci kostki, orzecha, ekogroszku oraz miału węglowego. Wszystkie jego odmiany charakteryzują się dobrą kalorycznością, która wpływa na jakość i wydajność ogrzewania oraz niską zawartością siarki. Dzięki temu węgiel jest paliwem przyjaznym zarówno dla środowiska naturalnego, gdyż emituje niewielkie ilości zanieczyszczeń do atmosfery, jak i dla samych urządzeń grzewczych, w których jest spalany. Węgiel kostka, orzech oraz ekogroszek pozostawiają bowiem w urządzeniach niewielkie ilości sadzy i popiołu, dzięki czemu pozytywnie wpływają na stan instalacji grzewczych i przedłużają ich żywotność. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zastosowań przemysłowych, w których używane są duże ilości paliwa opałowego. Szczególnie popularny w przemyśle jest nowoczesny ekogroszek, który może być stosowany w piecach z automatycznymi podajnikami. Dzięki temu nie jest konieczny stały nadzór, gdyż paliwo jest podawane automatycznie.

Węgiel i zalety jego używania w przemyśle

Węgiel i jego pochodne są najpopularniejszym rodzajem paliw stałych. Jest to tradycyjne paliwo opałowe mające wiele zalet: przede wszystkim węgiel to paliwo opałowe, które charakteryzuje się wysoką kalorycznością. Dobrej jakości węgiel i jego pochodne pozwalają więc na znacznie bardziej efektywne ogrzewanie, co bezpośrednio wpływa na stosunek ich jakości do ceny. Węgiel jest bowiem także paliwem niedrogim w zakupie w porównaniu do innych rodzajów paliw opałowych. Wysokiej jakości węgiel posiada także w swoim składzie niewielkie ilości siarki i innych zanieczyszczeń, w efekcie nie zanieczyszcza więc atmosfery szkodliwymi oparami oraz generuje małe ilości popiołu, co pozytywnie wpływa na stan i funkcjonowanie instalacji grzewczych i kominów. Zmniejsza także konieczność prowadzenia regularnych prac konserwacyjnych urządzeń grzewczych i ich oczyszczania z sadzy, co ma szczególne znaczenie w przemyśle.

śr. ocena 5 / głosów 2