Projektowanie systemu kominkowego krok po kroku

Bezpieczny, wydajny oraz efektywny system rozprowadzania ciepła w naszym domu to podstawa. Jeśli jesteśmy w trakcie budowy własnej nieruchomości, warto rozważyć zamontowanie kominka. System kominkowy będzie nie tylko bowiem doskonałą instalacją, służącą do rozprowadzania ciepła w naszym domu, lecz również elementem dekoracyjnym, stwarzającym wyjątkową atmosferę. Jak go zaprojektować? Podpowie nasz krótki przewodnik.

system-kominowy

Nie ma chyba nic przyjemniejszego, niż relaks przy kominku w długie, jesienne i zimowe wieczory. Ciepło, bijące z wnętrza kominka oraz urok palących się polan tworzy w naszym domu niepowtarzalną atmosferę. Jak zatem zaprojektować system kominkowy, by prawidłowo spełniał swoją funkcję?

Usytuowanie

Najważniejsze jest odpowiednie usytuowanie kominka, jego ewentualne przeniesienie bowiem nastręczy wiele trudności lub okaże się niemożliwe. Uwzględnijmy zatem parametry naszego lokalu, związane z jego konstrukcją oraz architekturą, i zróbmy odpowiedni projekt.

Wszystko zaczyna się od komina, czyli przewodu, odprowadzającego dym, który montuje się w pogrubionej ścianie, nazywanej od tego momentu ścianą kominową. W projekcie całego systemu, zajmuje on centralne miejsce. Warto zaplanować jego montaż przy ścianie konstrukcyjnej, bowiem murowany komin potrzebuje solidnego fundamentu. Aby ograniczyć liczbę kominów, wystających z dachu, grupuje się przewód dymowy oraz kanały wentylacyjne. Warto zatem usytuować komin w ścianie między kuchnią a salonem, bądź pokojem a łazienką.

Kominek

Jeśli zaprojektowaliśmy już przewód kominowy, czas zastanowić się nad usytuowaniem kominka. Przede wszystkim powinien być umiejscowiony jak najbliższej przewodu, a kąt nachylenia, łączący te dwa elementy, nie powinien być mniejszy niż 45 stopni. Wkład możemy ustawić przed przewodem lub obok niego. Bardziej funkcjonalnym jest drugie rozwiązanie, stwarzające możliwość rozbudowania kominka na szerokość. Z kolei przewód umieszczony w kącie pokoju stworzy możliwość wpasowania bryły komina w narożnik i tym samym zaoszczędzenie przestrzeni. Na tym etapie warto pomyśleć także o odpowiedniej wentylacji. Szeroki wybór akcesoriów znajdziemy w hurtowni wentylacyjnej Centrowent.

Wkład

Ostatnim krokiem w projektowaniu systemu kominkowego, będzie dobór odpowiedniego wkładu. Różnią się one wyglądem, budową oraz parametrami technicznymi. Powinniśmy zastanowić się, czy nasz kominek ma być przede wszystkim jedynym źródłem ogrzewania, czy elementem dekoracyjnym. Następnie, dopasujmy jego wielkość do średnicy przewodu kominowego. Zmierzmy wymiary paleniska, szyby, a także zwracajmy uwagę na sposób otwierania się drzwiczek. Już na etapie projektu, warto zastanowić się nad dopasowaniem wyglądu kominka do całości estetyki pomieszczenia. Czy wystarczy nam jedna, centralna szyba, czy może wybierzemy wieloboczne, wypukłe przeszklenie? Jaki styl i wygląd kominka bardziej będzie pasował do wnętrza?

Zaprojektowanie systemu kominkowego jest zadaniem trudnym, ale nie niemożliwym. Trzymając się kilku podstawowych zasad, uda nam się zaplanować funkcjonalny, a zarazem estetyczny system ogrzewania domu.

śr. ocena 5 / głosów 1