Profilaktyka zagrożeń hałasem

Nie od dzisiaj wiadomo, że hałas jest niepożądanym zjawiskiem dla człowieka. Nieustanne przebywanie w miejscach, gdzie natężenie dźwięku jest zbyt wysokie, może spowodować wiele przykrych konsekwencji. Dlatego też trzeba w skuteczny sposób eliminować zagrożenie hałasem, tak samo w domu, jak i w miejscu pracy.

zagrozenie-halasem

Tłumienie hałasu w domu

Walkę z hałasem należy zacząć od własnego domu. Ile razy bowiem denerwowałeś się, że nie możesz zasnąć, bo za oknem słychać samochód za samochodem? Albo co gorsze, już od rana remontują ulicę i zamiast przyjemnej ciszy już skoro świt słyszysz odgłosy wiertarki? Dlatego przede wszystkim należy postawić na okna i drzwi o zwiększonej dźwiękochłonności. Będzie to proste, jeśli właśnie zamierzaliśmy je wymienić. W innej sytuacji będziemy musieli dobrze przemyśleć tą decyzję i zastanowić się, jak ważny jest dla nas komfort codziennego życia.

Tłumienie hałasu w pracy

Hałas przeszkadza nam nie tylko w domu, ale również w pracy. Jeśli nasze stanowisko wiąże się ze stałym, wysokim natężeniem dźwięku, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić nam odpowiednią ochronę, np. specjalne nauszniki czy stopery. Nieprzyjemne odgłosy może także wydawać sama wentylacja.

Tutaj także powinien zadziałać pracodawca, instalując szeroko dostępne dzisiaj w sklepach specjalne tłumiki – mówi nasz rozmówca z Hurtowni wentylacyjnej Centrowent.

Takie tłumiki mają za zadanie redukować poziom hałasu, zwłaszcza na poziomie wysokich oraz średnich częstotliwości. Należy je zamontować między wentylatorem a kanałem (nawiewnym czy wyciągowym). Muszą się znaleźć przed nawiewnikami powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Tłumiki różnią się skutecznością działania, dlatego warto zapytać specjalistów, który tłumik idealnie sprawdzi się w naszym budynku.

W jaki sposób hałas oddziałuje na nasz organizm?

Hałas, tak jak wspomniano na początku, ma negatywny wpływ na nasz organizm. Nie tylko może prowadzić do powstania niedosłuchu, również u młodych ludzi, ale również do zwiększenia poczucia stresu, zaburzeń równowagi emocjonalnej, chorób układu nerwowego, pokarmowego, a nawet układu serca. Z tego powodu należy zadbać o własne uszy i tym samym o swoje zdrowie.