Pranie tapicerki – proste i sprawdzone metody

Meble tapicerowane to ozdoba każdego domu. To na nich odpoczywamy, przyjmujemy gości, oglądamy telewizję, a często także jemy. Aby meble tapicerowane codziennie prezentowały się ładnie i estetycznie, należy zadbać o ich regularne czyszczenie. Tylko czysta i zadbana tapicerka będzie bowiem zachęcała do korzystania z nich. W jaki sposób należy prawidłowo czyścić tapicerkę mebli wypoczynkowych?

pranie-tapicerki

Czyszczenie tapicerki – jak i czym czyścić zabrudzenia?

O meble tapicerowane powinniśmy dbać każdego dnia. W praktyce oznacza to, że wszelkie plamy oraz zabrudzenia należy usuwać natychmiast po ich pojawieniu się. Świeże plamy znacznie łatwiej usunąć oraz sprawić, że nie pozostaną po nich nieestetyczne ślady. Nowoczesne meble wypoczynkowe wykonuje się zazwyczaj z tkanin, które są odporne na zabrudzenia oraz łatwe w utrzymaniu w czystości. Do usuwania miejscowych zabrudzeń warto wykorzystać gąbkę nasączoną czystą wodą. Przy jej czyszczeniu pamiętajmy także, aby delikatnie pocierać plamę tylko w jej obrębie, po to, aby nie roznieść zabrudzenia na większą powierzchnię. Jeśli sama woda nie wystarczy, aby pozbyć się plamy, dodajmy do niej odrobinę delikatnego detergentu. W przypadku tkanin o intensywniejszych kolorach doskonale sprawdzi się także dodatek octu, który zapobiegnie blaknięciu materiału w miejscu zabrudzenia.

Pranie tapicerki meblowej za pomocą odkurzacza piorącego

Samo regularne usuwanie bieżących zabrudzeń nie jest wystarczające, aby zachować nasze meble wypoczynkowe w znakomitym stanie oraz wyglądzie. Niezbędne jest także okresowe pranie tapicerki. Podczas codziennego użytkowania powierzchnia tapicerowana kurzy się oraz brudzi, należy więc zadbać o jej wypranie przynajmniej raz na pół roku. W tym celu najlepiej sprawdzi się użycie odkurzacza piorącego, który zadba nie tylko o czystość oraz higienę naszych dywanów i wykładzin, ale także doskonale oczyści tapicerkę mebli wypoczynkowych. Takie odkurzacze dystrybuuje przykładowo firma Vivenso – znajdziemy je na firmowej stronie internetowej. Do odkurzaczy piorących możemy dokupić specjalne produkty, które jeszcze lepiej poradzą sobie z usuwaniem zabrudzeń. Wybierając je pamiętajmy jednak, aby były dostosowane do rodzaju materiału, którym obite są nasze meble. Po upraniu tapicerki oraz usunięciu z niej wody należy zadbać o dobrą cyrkulację powietrza, która przyspieszy wysychanie. W tym celu można otworzyć okna i wietrzyć pomieszczenie. W zależności od stopnia wcześniejszego zabrudzenia tapicerka może schnąć do 20 godzin.

śr. ocena 5 / głosów 5