Pogrzeb tradycyjny czy kremacja – co wybrać?

Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób chciałbyś zostać pochowany? Temat śmierci bardzo często jest pomijany i tworzy się wokół niego swego rodzaju tabu. Tymczasem dokonując takiej decyzji i wyrażenia swojej woli za życia, można odciążyć rodzinę w trudnym dla niej momencie. Chociaż większość osób wciąż wybiera tradycyjny pochówek, coraz popularniejsza staje się także kremacja. Co je różni?

Tradycyjny pogrzeb – wciąż wybierany najczęściej

Większość osób mieszkających w Polsce wybiera tradycyjny pogrzeb dla swoich bliskich lub sama sobie takiego życzy. Statystyki jednoznacznie wskazują, że jest to aż 70% całego społeczeństwa. Ma to bezpośredni związek z kulturą oraz pewnymi tradycjami, które powtarzane są od lat. Pomimo tego że jest to opcja droższa od kremacji, wiele osób woli zapłacić więcej, aby zachować schemat powtarzany od lat. W związku z tym konieczne jest poniesienie kosztów, które uwzględniają:

  • koszt wynajęcia chłodni,
  • zakup trumny,
  • wykonanie kosmetyki,
  • zakup kwiatów,
  • usługa przewozu trumny do kościoła i na cmentarz lub do kaplicy.

Warto pamiętać, że pomimo wielu wydatków związanych z samym pogrzebem bliskiej osoby, w takiej sytuacji nikt nie pozostaje sam. Domy pogrzebowe mają szeroką ofertę dopasowaną do każdych potrzeb. Istnieje możliwość wyboru tańszej trumny, a często sama kosmetyka również nie jest konieczna. Należy także uwzględnić fakt zasiłku pogrzebowego, który otrzymuje rodzina. Zarówno kwestią pochówku, jak i rozliczenia może zająć się zakład, aby odciążyć w tym trudnym czasie bliskich – tłumaczy specjalista z Firmy Usługi Pogrzebowe Figiel „HELFA”.

Kremacja – czym różni się od tradycyjnego pochówku?

Pomimo pewnych przekonań związanych z kulturą i tradycjami, coraz więcej osób rozważa kremację. W niektórych przypadkach mają na to wpływ własne przekonania, w innych koszty. Według wszelkich dostępnych danych, taki rodzaj pochówku jest tańszy od tradycyjnego, chociaż wiele zależy od indywidualnych wyborów. Rodzina zmarłego może wybrać urnę na prochy, której cena kilkukrotnie przewyższa koszt zakupu tradycyjnej trumny.

Tym, co przekonuje wiele osób do kremacji, są także większe możliwości w zakresie mobilności. Bardzo często zdarza się, że rodzina mieszka w danym regionie tymczasowo, ale w przyszłości planuje przeprowadzkę – nawet do innego kraju. Przeniesienie ciała do innego grobu możliwe jest w obrębie jednego cmentarza, na dalsze odległości bywa problematyczne – głównie ze względów sanitarnych. Takiego problemu nie ma w przypadku urny w prochami.

Często decydująca jest także dostępność miejsca. Jeżeli rodzina ma wykupioną jedną kwaterę, a chce spocząć w jednym miejscu, wyłącznym rozwiązaniem jest tak naprawdę kremacja. Jedna trumna zajęłaby dokładnie tyle samo powierzchni, co cztery lub pięć urn.

Fakt rosnącej popularności kremacji po śmierci może potwierdzać także ilość krematoriów na terenie Polski – obecnie jest ich aż ponad 60.

śr. ocena 0 / głosów 0