Podział wtryskarek ze względu na usytuowanie agregatu wtryskowego.

Wtryskarki to urządzenia wykorzystywane w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Pozwalają one na stopienie materiału, a następnie wtłoczenie go do formy wtryskowej. Po zastygnięciu tworzywa otrzymujemy gotową kształtkę – wypraskę. Na rynku dostępne są różne rodzaje wtryskarek – ich podział dotyczy m. in. rodzaju napędu czy układu wtryskowego. Jak dzielimy wtryskarki ze względu na usytuowanie agregatu wtryskowego?

wtryskarka

Agregat wtryskowy i jego usytuowanie

Układ wtryskowy to kluczowy element wtryskarki. Odpowiada bowiem za wtrysk uplastycznionego tworzywa do formy wtryskowej. W skład tego układu wchodzi lej zasypowy do wprowadzenia tworzywa oraz ogrzewany cylinder, w którym następuje stopienie materiału, a także tłok lub częściej stosowany dzisiaj ślimak odpowiedzialny za przesuwanie i wtłaczanie tworzywa. Agregat posiada też specjalne urządzenie dozujące. Kluczowy dla działania agregatu wtryskowego jest również napęd – zazwyczaj hydrauliczny, nieraz elektryczny.

Poszczególne modele wtryskarek różnią się budową, w tym położeniem układów względem siebie. Dotyczy to również usytuowania agregatu wtryskowego, który może znajdować się w różnym położeniu, co determinuje sposób działania danej wtryskarki i może mieć znaczenie dla jej zastosowania. Renomowani dostawcy kompleksowych rozwiązań dla wtryskowni, czego przykładem jest firma InAutom, oferują bogaty asortyment wtryskarek o zróżnicowanym usytuowaniu agregatów wtryskowych.

Rodzaje wtryskarek – położenie agregatu wtryskowego

Wyróżniamy wiele rodzajów wtryskarek. Obowiązuje podział tych urządzeń ze względu m. in. na rodzaj napędu (wtryskarki hydrauliczne i elektryczne), a także budowę układu uplastyczniającego (wtryskarki tłokowe i ślimakowe). Wtryskarki różnią się także usytuowaniem agregatu wtryskowego i poszczególnych zespołów względem siebie. W tym zakresie wyróżniamy następujące urządzenia:

  • Wtryskarki liniowe – dostępne są zarówno urządzenia z poziomym, jak również pionowym układem wtrysku.
  • Wtryskarki kątowe – dzielą się na modele poziome oraz pionowe.
  • Wtryskarki specjalne – mogą być wyposażone w kilka zespołów wtrysku, a dodatkowo obrotowe stoły i zespoły zamykania oraz wtrysku.

W przetwórstwie tworzyw sztucznych wykorzystuje się wtryskarki poziome i pionowe, zarówno kolumnowe jak i bez kolumn, z pionowym bądź poziomym układem wtryskowym. Modele te mogą różnić się układem zamknięcia oraz konstrukcją stołów roboczych, np. w wersji obrotowej lub przesuwnej. Dobrze dobrana wtryskarka to gwarancja wydajnej produkcji i wysokiej jakości wyprasek.

śr. ocena 5 / głosów 4