Pierwsza wizyta z dzieckiem u fryzjera. O czym warto pamiętać?

Wybór fryzjera dla dziecka i wykonanie pierwszego strzyżenia to stresujące przeżycia. Każdy rodzic obawia się momentu, w którym jego dziecko po raz pierwszy usiądzie na fotelu i zmierzy się z trudnym dla maluchów doświadczeniem obcięcia włosów. Jest sposób, aby to zmienić – trzeba odpowiednio przygotować dziecko do pierwszej wizyty u fryzjera oraz wybrać odpowiedni salon fryzjerski.

fryzjer dla dziecka

Jak wybrać fryzjera dla dziecka?

Wybór fryzjera, który po raz pierwszy zajmie się obcięciem włosów dziecka lub ich uczesaniem na wielkie wyjście jest wyjątkowo ważny, bo pozwala wyrobić w maluchu pozytywne skojarzenia z zabiegami fryzjerskimi. Z tego względu kluczowy okazuje się wybór salonu fryzjerskiego, w którym pracują osoby potrafiące nawiązać kontakt nawet ze stresującymi się maluchami oraz posiadające odpowiednie doświadczenie w pracy z niecierpliwymi, małymi klientami. Nie bez znaczenia jest też panująca w salonie fryzjerskim atmosfera, a także jego wyposażenie w specjalny fotel i inne sprzęty oraz akcesoria, które będą dopasowane do potrzeb i wieku dzieci. Każdy dobry fryzjer dla dziecka musi wiedzieć, jak odwrócić uwagę malucha od wykonywanych na jego głowie zabiegów, a także potrafić uspokajać zestresowanych pierwszą wizytą u fryzjera rodziców.

Strzyżenie i czesanie dzieci to spore wyzwanie, dlatego konieczne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia w pracy z małymi i bardzo wymagającymi klientami. W dobrych salonach fryzjerskich, które swoją ofertą kierują także do dzieci, nie może zabraknąć odpowiednio wyposażonego i pozwalającego zająć uwagę malucha stanowiska pracy, a sam fryzjer musi odznaczać się wyjątkowym podejściem i cierpliwością, która pozwoli mu wykonać swoją pracę szybko, bezbłędnie i jednocześnie w najmniej stresujący dla dziecka sposób – wyjaśnia ekspert z firmy Corte del Sole z Warszawy-Ursynowa.

Kiedy po raz pierwszy wybrać się z dzieckiem do fryzjera?

Nie ma z góry wyznaczonego momentu, w którym każde dziecko powinno odwiedzić fryzjera. Przyjmuje się, że na pierwszą wizytę w salonie fryzjerskim powinno zabrać się dziecko w momencie, gdy jest ono w stanie samodzielnie siedzieć i przez dłuższy czas wytrzymać w bezruchu. Nie bez znaczenia jest też samo nastawienie dziecka do zabiegów dotyczących włosów oraz obcych mu osób. Rodzice dzieci, które panicznie boją się nowych miejsc i nieznanych im osób powinni wcześniej oswoić dziecko z nową sytuacją np. poprzez udające zabiegi fryzjerskie zabawy i wizytę w salonie fryzjerskim w celu zapoznania malucha z wyglądem miejsca oraz jego wyposażeniem. Dobrym sposobem na oswojenie strachu przed fryzjerem jest też pokazanie dziecku, jak przebiega strzyżenie włosów jego rodziców lub rodzeństwa.

śr. ocena 5 / głosów 1