Pielęgnacja nagrobków z granitu

Granit to w naszych warunkach klimatycznych bodaj najlepszy wybór, jeśli chodzi o materiał do tworzenia nagrobków. Twardszy od marmuru albo piaskowca, lepiej znosi mroźne zimy i upalne lata. Znacznie łatwiej utrzymać go też w dobrym stanie. Mało tego – to często właśnie przesada w pielęgnacji sprawia, że różnego typu zabiegi przynoszą więcej szkody niż pożytku. Warto więc wiedzieć, jak należycie dbać o nagrobek z granitu.

Najlepszy efekt przyniesie okresowa konserwacja w regularnych odstępach czasu, minimum raz na kwartał. Na samym początku dobrze jest omieść grób z kurzu, gałązek, resztek kwiatów i innych sypkich a niepożądanych obiektów, które się tam znalazły. Jeśli płyta porosła mchem, który źle wygląda, możemy zastosować specjalistyczny preparat, który po kilku dniach wraz z zielonym nalotem usuwa się drewnianą szpachelką, a następnie spłukuje wodą.

Środki czystości

Zwykła woda zresztą często wystarcza do skutecznego mycia granitowej płyty nagrobnej. – Można ją ewentualnie wymieszać z niewielką ilością octu albo kroplą łagodnego płynu do mycia naczyń – podpowiada znawca tematu z Zakładu Kamieniarskiego Stanisława Guzika w Krakowie. Lepszy efekt przyniesie też użycie wody ciepłej niż całkiem zimnej. Jeśli chodzi o „sprzęt”, świetnie sprawdzi się tutaj bawełniana szmatka, zrobiona na przykład ze starej koszulki. W przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń możemy użyć szorstkiej strony zmywaka do naczyń, powinniśmy jednak bardzo uważać, by nie porysować powierzchni.

Z tego właśnie powodu oprócz twardych, m.in. drucianych szczotek nie zaleca się także stosowania proszków szorujących ani tłustych lub żrących past do czyszczenia różnego rodzaju. Mogą one zostawić trwałe ślady szpecące nagrobek. Jeśli upieramy się przy użyciu specjalistycznej chemii, wybierzmy niejonowe środki przeznaczone do czyszczenia granitu. Sprawdźmy też w mniej widocznym miejscu, jak kamień reaguje na kilkuminutowy kontakt z taką substancją, a na koniec dokładnie opłuczmy nagrobek czystą wodą. Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko pokrycia go mchem i glonami, możemy po czyszczeniu spryskać całość jeszcze raz wspomnianym na początku artykułu preparatem.

Poważniejsze interwencje

W kwestii pielęgnacji i profilaktyki to już właściwie wszystko. Warto jeszcze nadmienić, że gdy dojdzie do poważniejszych uszkodzeń, takich jak ułamanie czy ukruszenie płyty z granitu, lepiej jest wezwać kamieniarza, niż próbować rozwiązać problem na własną rękę. Wypełniane cementem ubytki nie tylko kiepsko się prezentują, ale też po niedługim czasie i tak się kruszą. Fachowiec zaś w odpowiedni sposób doszlifuje podniszczony element, co zapewni estetyczny wygląd granitowego nagrobka na długie lata.