Pellet – ekologiczny materiał opałowy

Dyktowana rozwojem konieczność ciągłego eksploatowania naszej planety sprawiła, że zaczęliśmy szukać ekologicznych rozwiązań w wielu dziedzinach życia. Również sposób ogrzewania oraz materiały opałowe zaczęły nieco ewoluować i coraz chętniej sięgamy po te, które znacznie mniej obciążają środowisko. Takim materiałem jest pellet.

Czym jest pellet?

Pellet to rodzaj paliwa stworzonego z biomasy, a dokładniej trocin, wiórków, zrębków, kory czy słomy, które zostały sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Pellet przybiera formę granulatu (kulek lub walców). Ekologiczny charakter tego paliwa wiąże się z niską emisją dwutlenku węgla oraz naprawdę niewielką ilością popiołu, który może nawet zostać wykorzystany jako nawóz.

Warto również zaznaczyć, że pellet doskonale zastępuje inny opał, np. zamiast 1 litra oleju opałowego zużyjemy 2 kg pelletu.

Żeby było bardziej ekologicznie

Ważne jest także to, z jakiego kotła korzystamy. Najlepiej wybierać te, które spełniają obecne normy, w tym wymogi dotyczące sprawności oraz bezpieczeństwa. Często zakup nowego kotła może zostać dofinansowany w ramach wymiany starych urządzeń grzewczych, które emitują bardzo dużo zanieczyszczeń na te nowe, bardziej ekologiczne. Warunkiem jest wybór urządzenia z odpowiednimi certyfikatami.

Koszt urządzenia i opału

Jeśli decydujemy się na wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w postaci nowego kotła, możemy skontaktować się z producentem, np. Zakład Ślusarsko-Kotlarski „Kamen” Janusz Kamenczak. Koszt urządzenia zależy od wielu czynników. Natomiast nie musimy od razu wymieniać urządzenia grzewczego, aby móc wykorzystywać pellet. Koszt samego materiału opałowego to około 800 zł za tonę.